TRIANON 103 – „Cél iránti alázat”

Fejezetek a magyarság történetének elmúlt százhárom évéből

Mindszenty József bíboros-hercegprímás
52 évvel ezelőtt,
1971. október 23-án érkezett
meg Bécsbe,
a Pázmáneumba, ahol élete hátralévő éveit töltötte

Mindszenty József, a magyar katolikus egyház egyik legnagyobb XX. századi alakja, a nyilaskeresztes és a kommunista uralom által is üldözött esztergomi érsek, bíboros, Magyarország utolsó hercegprímása a Vatikán és a magyar állam között létrejött megállapodás következtében 1971. szeptember 28-án hagy(hat)ta el az amerikai nagykövetséget (ahol tizenöt éven át tartózkodott) és ezzel egyidejűleg Magyarországot. Hosszú meghurcoltatásából és a diplomáciai szükségvédelemből való szabadulása után először VI. Pál pápát kereste fel, majd 1971. október 23-án megérkezett Bécsbe, a Pázmáneumba. Az osztrák fővárosban élő magyarokkal 1971. november 19-én találkozott először az első nyilvános szentmiséjén. 1975. május 6-án bekövetkezett haláláig a hercegprímásnak a Pázmáneum volt az otthona, innen látogatta a világban szétszóródott hívő magyarok közösségeit.

Olvassa tovább!

Elhangzott egy beszéd…

1956. november 3-án este a Szabad Kossuth Rádió neves bemondója történelmi pillanatot élhetett át. A várakozás okán pedig heves szívdobogás melletti feszült csend honolt a néprádiók vagy szuperkészülékek köré telepedett magyar családoknál: „Mindszenty József Magyarország hercegprímása szózatot intéz a világhoz és a magyar nemzethez”.
A mérhetetlen véráldozatokkal kiváltott – bár a kül- és belviszonyok által beárnyékolt – remény várta az eligazító gondolatokat. A beszéd teljes vezérfonala: az emberi méltóság, az egész világra (!) kiterjedő közjó (igazságosság, önrendelkezés, béke) eszméinek alkalmazása nemzetünk akkori helyzetére. Mint mondta, „sorsunkhoz oly közel hajolva, hogy mondanivalómnak meglegyen a gyakorlati érvénye mindnyájunk számára.”

Olvassa tovább!

Magyarnak lenni: elfojtott sóhajtás

MINDSZENTY JÓZSEF BÍBOROS, HERCEGPRÍMÁS:

„A magyar történelem csodálatos hárfa, szentek és hősök szólalnak meg rajta. Ezer év és az örök élet melódiáit zengi; dicsőség orma és bukások örvénye, csillagos századok ragyognak és gyászba borult egek sírnak és zokognak benne. Jajgató, síró, zengő zivatar; elfojtott sóhajtás.”

Olvassa tovább!

Mindszenty bíboros tündöklő alakja

,,Istenünk, te Mindszenty József bíborost arra választottad ki, hogy az üldöztetés idején mindhalálig hűséges főpásztor legyen: az igazság és a szeretet tanúságtevője. Hívő néped örömére add meg, kérünk, hogy őt mielőbb Egyházunk szentjei között tisztelhessük. Krisztus, a mi Urunk által. Ámen.”

2019. február 13.-án a Szenttéavatási Kongregáció dekrétumban tette közzé Isten Szolgája Mindszenty József bíboros, esztergomi érsek és Magyarország prímása hősies erényeinek elismerését. Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek közleménye:
,,Nagy örömmel értesültünk róla, hogy Ferenc pápa jóváhagyta azt a határozatot, amely megállapítja, hogy Isten Szolgája, Mindszenty József bíboros, esztergomi érsek, Magyarország prímása hősies fokban gyakorolta a keresztény erényeket.
Ezentúl tehát hivatalosan is tiszteletreméltónak nevezhetjük őt.

Olvassa tovább!

A hercegprímás életüzenete

Mindszenty József a mának is üzen…

Több kerek évfordulója is volt 2015-ben Mindszenty József bíborosnak, ennek apropóján sorozatot adott közre róla az Új Misszió folyóirat. A szerző, Dobos Zsolt kisvideónkban arról vall, miért áll közel hozzá a hercegprímás, s mit üzen korunk emberének.

,,Ő egy nagy lélek az Úr előtt” – flamand nővér emlékezése ITT

Mindszenty bíboros elismert életszentsége IDE KATTINTVA

Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.

,,Ő egy nagy lélek az Úr előtt!”

Egy Mindszenty-tisztelő flamand nővér

A Kútvölgyi Boldogasszony-kápolna mellett áll egy zarándokház, melynek egyik termében Regőczi István atya (Az Isten vándora) Mindszenty József bíboros tisztelőjeként emléktárgyait gyűjtve kialakította a Mindszenty-emlékszobát. Mindezt Beatrix Van den Borre nővér, a Krisztus Ügye közösség tagja segítségével. A flamand apáca évtizedekig volt Regőczi atya közvetlen munkatársa, segítője, halála után pedig örökségének továbbvivője. Kisvideónkban bemutat néhány érdekes, a hercegprímáshoz kötődő tárgyat, és meghatóan beszél arról, hogy Belgium – sőt, egész Európa – hogyan drukkolt a magyaroknak az ’56-os forradalom idején.

Kapcsolódó videó:
A hercegprímás életüzenete IDE KATTINTVA
Beatrix nővér John Henry Newmanról IDE KATTINTVA

Kapcsolódó írás:
Mindszenty bíboros elismert életszentsége IDE KATTINTVA

Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.