MOZGÓ KÉPESLAP – Pünkösdi rózsa a Füvészkertben

Az ELTE Füvészkert gyönyörű növényei közül Pünkösd ünnepe alkalmából alig 1 perces videónk ,,főszereplője” a pünkösdi rózsa. Nevezik Szent György-virágnak, vagy bazsarózsának, a cseheknél Mária rózsa, az angoloknál ő a „bowl of beauty”, vagyis a szépség tálkája.

Hazánkban is őshonos, a Zengő gerincén lelhető fel. Védett növény, eszmei értéke negyedmillió forint.
A boldog házasság szimbóluma.

Szeretettel ajánljuk:Füvészkerti regényrészlet ITT
– Léleksimogató télizöld-sziget ITT
– Fürdés az orchideaóceánban ITT
– További pünkösdi rózsa – és Pünkösdölő ITT

Ha tetszett, megköszönjük, ha használja a MEGOSZTÁS-gombot ? Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára: OTP Bank, 11734004–20394981 

NOÉ BÁRKÁJA: Léleksimogató télizöld-sziget

MOZGÓ KÉPESLAP Lentiből
Lenti parkerdejét (Zala vármegye) tavasszal káprázatos virágszőnyeg díszíti. A vadvirágok között a (kékeslilás virágú) télizöld meténgből is alakulnak ,,szigetek” – a látványuk léleksimogató… A dalt Szvorák Katalin énekli.

Szeretettel ajánljuk NOÉ BÁRKÁJA rovatunkból: – A hóvirág imája ITT
– Lipicai lovas világörökség ITT
– Denevérkolóniák Isten házaiban ITT
– Wass Albert a ,,virágszőnyegen” ITT

Ha tetszett, megköszönjük, ha használja a MEGOSZTÁS-gombot ?
Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára: OTP Bank, 11734004–20394981 

Kizöldülő nagyböjt

A nagyböjti vallásos gyakorlat középpontjában a megtisztulás, az áldozatvállalás áll, lemondásainkkal fejezzük ki Isten iránti szeretetünket. A hagyomány szerint az étkezési korlátozások a legerősebbek, de korunk szótárában már a ,,zöld böjt” is szerepel. Kérjük a Szentlelket, hogy segítsen meglátni azokat a pillanatokat, ahol szolgálhatjuk a teremtett világ megőrzését, vagy akár a teremtés gazdagítását.
A Pannonhalmi Főapátság öt szempontot is ad útmutatásként: az ún ,,zöld lelki tükröt”, az ,,5T”-t: Takarékoskodj az energiával! Tudatosan vásárolj! Tölts több időt a természetben! Táplálkozz egészségesen! Tekints magadra teremtményként, aki Isten vendége a földön!

Olvassa tovább!

Kő az úton

,,GONDOLOD, KERÜL ÉLETED ÚTJÁBA / EGYETLEN GÁTLÓ KŐ IS HIÁBA?…”
KŐ AZ ÚTON – Prohászka Ottokár püspök gondolata, a Mátrában készült képekkel aláfestve.

Felolvassa: Mikita Dorka Júlia
Zenei fuvallat: Nagy Judit (fuvola) és Nagy Márton (gitár) a Magyar Zene Házánál tartott koncertjéről
Szeretettel ajánljuk: – A hóvirág imája ITT
– Csendes csodák ITT
– Buda Ferenc: Ne rejtőzz el… ITT

Ha tetszett, megköszönjük, ha használja a MEGOSZTÁS-gombot ?
Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára: OTP Bank, 11734004–20394981 

Lukáts Márta: A hóvirág imája

,,Mire kinyílnak az ékes színű virágok, / én már a Te kertedben pompázom.”
VIDEÓ-VIRÁGFOHÁSZ – Hóvirágos képsorok, kedves virágima… Lukáts Márta versét Mikita Dorka Júlia olvassa fel. Az aláfestő zenei fuvallatot Ács Gyulától kölcsönöztük. A felvételek az alcsúti arborétumban készültek.

– A tulipán imája ITT
– A nárcisz imája ITT
– A leánykökörcsin imája ITT

Ha tetszett, megköszönjük, ha használja a MEGOSZTÁS-gombot ?
Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára: OTP Bank, 11734004–20394981 

NOÉ BÁRKÁJA – Lipicai lovas világörökség

A magyar lótenyésztés büszkesége a lipicai: főleg azért, mert nemzetünknek nagy szerepe volt a fajta kialakításában, de azért is, mert ezekkel a lovakkal fogathajtásban az élmezőnyben vagyunk.
A lipicai lótenyésztés hagyománya a szellemi kulturális örökség részeként felkerült az UNESCO listájára 2022 novemberben. A témát az Osztrák-Magyar Monarchia utódállamai közül nyolc ország – köztük hazánk – közösen terjesztette elő. Az értékelő testület példaértékűnek tartotta a jelölését, amely a benyújtó államok szoros összefogásáról tanúskodik, összhangban a nemzetközi együttműködés elveivel.

,,Jóllehet a tenyésztői munkát elkezdő ménes a Karszt-hegységben volt, majdnem az egész tenyészterületet a Kárpát-medence, az egykori Magyarország adta: a felvidéki, az erdélyi hegyek, a Bükk a Mátra tájai. A termőtalajban rendkívül szegény Lipicát a virágzó mezőgazdasági kultúrájú Dunántúl látta el zabbal és szénával…” – olvashatjuk a szakirodalomban. De nem csak élelemmel segítettek a magyarok, hanem többször előfordult, hogy törzsmént küldött a mezőhegyesi ménes Lipicára. Ráadásul a nyolc vérvonalból kettő is magyar: az Incitato és a Tulipán. Korábban pedig többször is hazánk látta vendégül a franciák elől menekülni kényszerülő ménest…

Lovakkal a hársfa körül…

A hársfát (lipovec vagy lipizza) a szlávok az élet fájának tartják. Lipica település – illetve a lovak is – a falu közepén álló hársfáról kapták a nevüket. A lipicai története 1580-ban kezdődött, amikor I. Ferdinánd német-római császár magyar és cseh király fia, II. Károly főherceg az 1572-ben alakult bécsi spanyol lovasiskola számára egy tenyésztő telepet alapított – a császársághoz tartozó Trieszt közelében, a Karszt-fennsíkon fekvő Lipiken a mai szlovéniai Lipicán.

Olvassa tovább!

NOÉ BÁRKÁJA: Tündérrózsán lebegve

Néhány éve már kedves program a budapesti Füvészkertben, hogy kipróbálják, milyen súlyt bírnak el a Viktória tündérrózsa levelei, mégpedig úgy, hogy gyerekeket ültetnek rájuk. Az idei levelek nagyon erősnek bizonyultak, még egy testvérpárt is elbírtak, s csak kicsit lett vizes a ruhájuk. 🙂 Kiszel Péter főkertész mesélt többek között arról, miért is olyan ,,trükkös” ez a növény, és hallhatunk a ,,levélpróba” hagyományáról is.

Szeretettel ajánljuk NOÉ BÁRKÁJA rovatunkból: – A tavirózsa imája ITT
– Fényjáték a Füvészkertben ITT
– Szemináriumi ,,titkos kert” ITT
– ,,Fürdés” az orchideaóceánban ITT

(Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.)

Ne szomjazzanak! – Működtessünk madáritatót!

NOÉ BÁRKÁJA Videónkban szomjukat oltó és boldogan pancsoló madarak vonulnak fel a csuszkától a rigókig, s bepillanthatunk a madártársadalom életébe, pillanatok alatt lejátszódó kis drámáikba…

Madaraink többségének naponta akár többször innia és fürdenie kell, ami az egyre szárazabb nyarakon és hómentes teleken mind nehezebb számukra. Ezért, ha van rá lehetőségünk, egész évben működtessünk a kertben madáritatót –, amire persze nem csak madarak érkeznek. Ezzel sokat segítünk nekik, minket pedig szórakoztathat a megfigyelésük. A legjobb, legegyszerűbb itató és madárfürdő a 45-50 cm átmérőjű (vagy nagyobb) műanyag virágalátét, melynek mélysége a kistestű fajok számára is biztonságos 5-7 cm. Az itatók vizét lehetőleg naponta frissre kell cserélni. FIGYELJÜNK ARRA, hogy a kisebb madarak számára az 5-10 cm-nél mélyebb víz veszélyt jelent, ezért itatónak ne használjunk mély, vízzel telt hordót, konténert, kádat, vödröt stb., kerti tavak építése esetén alakítsunk ki sekély parti részt. Még az 5-10 cm mély itatók vizébe is érdemes beletenni egy kinyúló ágat, nagyobb, lejtős oldalú követ, ahol a madarak kényelmesen és biztonságosan meg tudnak állni.
Szeretettel ajánljuk: – Becsben tartott fecskék ITT
– A pipacs imája ITT
– Az elveszett madártoll – Mese becsületről, kapzsiságról, kiállásról ITT

(Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.)

NOÉ BÁRKÁJA – Fényjáték a Füvészkertben

A pesti füvészkertben szinte mindenki megfordult már – legalábbis képzeletben, hiszen Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk című regényének kulcsfontosságú helyszíne. Elnevezése is a regény nyomán terjedt el, s maradt meg a hétköznapi használatban. Érdemes azonban személyesen is felkeresni az író által legendássá varázsolt – a fiatalok körében hangulatos randihelyként emlegetett – békebeli kertet, amely az elmúlt időszakban ünnepelte fennállásának 250. évfordulóját.

A Füvészkert 1960 óta országos jelentőségű természetvédelmi terület, 2005 szeptemberétől Magyar Örökség-díjas hely, 2006 májusában pedig mint kulturális örökség is védelem alá került.

Olvassa tovább!

NEK-TEKINTŐ – Erdei spiritualitás

A Teremtő otthont ad nekünk. Mikor nehéz az élet, a természetbe kell visszatérni: az erdei kirándulás rendezi a lelket, erősíti a szívet – mondta Felföldi László pécsi megyéspüspök az egyik – az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus emlékére állított – kereszt megáldásakor. Mind a 21 állami erdőgazdaság területére kerül egy ilyen feszület. Kisvideónkban a bükki kereszt mellett sétálunk, s a zenei aláfestés segít, hogy a 3 és fél perc (videó)fohász legyen. (A választott zene a NEK zárómiséjén hangzott el: Vaughan Williams, Werner Gábor: Áldott az Úr)

Szeretettel ajánljuk: – NEK-TEKINTŐ: Gyertyás körmenet ITT
– Séta a mátrai Máriácskához ITT

– Kaszával a monostordombon ITT

Magasról messzire
A keresztény gyökereinkre, magyarságunkra és összetartozásunkra emlékeztető kereszt áll már többek között a bujáki Sas-bérci kilátónál, a Börzsönyben Nagyirtás-pusztán, a Kékes-tetőn az Angyalok tisztásán.

Olvassa tovább!