Az adventhez napjainkra hozzátartozik az ünnepi díszkivilágítás. Kétségtelenül hangulatformáló elem, jó esetben még ez is figyelemfelkeltés: különleges Vendég érkezik közénk! Ám a városok ,,fénybe borítása” – lássuk be – elsősorban mégsem azért történik, hogy Odafentről is látható legyen várakozásunk –, inkább csak a magunk szórakoztatására. Végül is így is, úgy is az ünnephez kapcsolódik a látvány, s ha sikerül elegánsan kialakítani, nem ízlés- (és szem-)rombolóan szétvillódzni az éjszakákat, akkor szép lehet ez… Hiszen vannak azért sokan, akiknek egy a napi rutint ,,kifújó” esti sétán a sok pici izzóból egyesülő fénycsillag úgy ,,vonzza” a lelkét, ahogy a Nagy Fenti kétezer éve a háromkirályokat hívta. Akik persze pontosan tudták, miért/Kiért kell követniük az égi fényt…
Add kérlek, Istenem, hogy földi, városi fényeink is téged világítsanak gyenge reflektorokként –, s burkolózzunk a Te mindent elnyomó Fényedbe, melyet furcsa földi paradoxonként teljességében mégsem enged észlelni a sötétség.
Hála érte, hogy itt-ott azért áthatol… D. K.
NOÉ BÁRKÁJA – A FÉNYSZENNYEZÉS ÉS AZ ADVENTI DÍSZKIVILÁGÍTÁS
Az ünnepi kivilágítás tervezésénél ne feledkezzünk meg arról, hogy az eget nem nekünk kell kivilágítanunk, megtette azt a Jóisten a csillagokkal, égitestekkel 🙂 Egyre növekszik a fényszennyezés, s rengeteg környezetkárosító hatása van.
Mint a Bükki Nemzeti Park honlapján olvashatjuk: a fényszennyezés jogszabályi meghatározására ez idáig egyedül az országos településrendezési és építési követelményekről szóló, többször módosított 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendeletben történt kísérlet: a fényszennyezés ,,olyan mesterséges zavaró fény, ami a horizont fölé vagy nem kizárólag a megvilágítandó felületre és annak irányába, illetve nem a megfelelő időszakban világít, ezzel káprázást, az égbolt mesterséges fénylését vagy káros élettani és környezeti hatást okoz, beleértve az élővilágra gyakorolt negatív hatásokat is.”… Tél idején a nappali órák rövidebbek, az éjszakák pedig hosszabbak. Az utóbbi években egyre elterjedtebbé vált hazánkban is, hogy lakóházak és azok környéke az ünnepi időszakban – sok helyen tovább is – többnyire fényfüzérekkel díszített, kivilágított. Mivel ezek a fényforrások a legkülönfélébbek lehetnek, érdemes odafigyelnünk több szempontra is, mielőtt használni kezdjük azokat. S tartsuk szem előtt:
…a túlzásba vitt kültéri világítás nemcsak energiapazarló, szükségtelen és zavaró, de még káros is. Negatív hatással van ugyanis az éjszakai életmódot folytató vagy sötétben is aktív állatokra, és a pihenni vágyókra egyaránt, legyenek azok emberek, állatok vagy akár növények. Vegyük észre a szépséget az éjszakában, maradjon mértékletes a kivilágítás!
Ennek elérése érdekében az alábbi hasznos tippeket adnak a BNPI munkatársai:
– A fényekkel elsősorban azokat a helyeket világítsuk meg, ahol az emberek időt töltenek és ahová az emberi figyelmet kívánjuk terelni. Falfelületek, háztetők, bokrok, kerítések, és az ég kivilágítása helyett a járdák, lépcsők, ajtó, ablak, terasz ízléses kivilágítására törekedjünk. A felfelé világítás senkinek nem jó.
– A hangulatos esti fények is zavaróvá válnak, ha pihenni vágyunk. Csökkentsük a fényerőt vagy kapcsoljuk ki teljesen a világítást este 10 és hajnali 4 óra közt! Hagyjunk másokat is pihenni!
– Használjunk statikus meleg fehér vagy sárgás színű fényeket! Ezek kevésbé zavaróak az emberek és állatok számára.
– A villódzó fények bármilyen színűek is, természetellenesen hatnak, a kék fény pedig messzebbre szóródik a levegőben.
– Hangulatvilágításhoz mindig válasszunk alacsony fényerőt! Ezzel egyrészt energiát spórolhatunk meg, másrészt a túl fényes világítás mellett nehezebb észrevenni a csillagok, bolygók és a Hold varázslatos fényét.
Legyen csillagokban gazdag, nyugalmas téli éjszakája mindenkinek!
Szeretettel ajánljuk: – A fényszennyezés ,,elrejti” a Teremtőt ITT
– Kizöldülő nagyböjt ITT
Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára: OTP Bank, 11734004–20394981. Ha tetszett, megköszönjük, ha használja a MEGOSZTÁS-gombot