Lucanus – regényrészlet 2.

LUCANUS –, SZENT LUKÁCS EVANGÉLISTA KÜZDELMES ÉLETE

CSILLAG ANTIOCHIA FELETT

Keptá a Diodorus-ház orvosa, aki egyben a babilóniai papok, azaz a kaldeusok, titkos Testvériségének tagja volt, most a ház labirintusszerű kertjében bolyongott, már nagyon messze a háztól. Ismét felfigyelt arra, hogy minden levél, minden fűszál finom, földöntúli ezüstös fénnyel remeg. Ebben valami égi visszatükröződést vélt felfedezni, és feltekintett a nyitott égboltra. Ruhája és titokzatos arca sugárzóan ragyogott. Felette állt a Nagy Csillag az égen naphoz hasonlítható fényességgel.
Azok a csillagászok, akik nem kaldeusok voltak, mint ő, most bizonnyal az üstökösökről vitatkoznak riadtan, mert üstökös mostanra nem volt várható. Azonban a Testvériség tájékozott volt, és a Csillag megmutatkozott. Éjszakai megfigyeléseket a kaldeusok már időtlen idők óta végeznek, és annak kezdete az idő homályába veszett. A Nagy Csillag az égen most naphoz hasonlítható hidegen izzó fényességet ontott a környező sötétségre. Hát megérkezett! – mondotta magában.


Keptá térdre borult, és elkezdett alázatosan imádkozni: Ó, Te, akire a világ már oly régóta vár…, áldott vagyok, hogy láthatom a Te Jeledet! Áldott a föld, aki Téged befogadott. Áldott az az asszony, aki Téged, ugyan nem tudom hol, a világra hozott. Áldott az emberiség, mert Te megváltod az embert.
Ruhája alól a mellkasából egy kis tárgyat húzott elő. A tárgy aranyból volt, és formája egyszerű. Keptá az ajkához szorította, meghajolt, és többször ismételte: Szent, szent, szent. – Felállt, és a távolban megpillantotta Lucanust, aki mintegy megigézve ült, és úgyszintén a Csillagot nézte. Halkan megszólította. – Lucanus miért nem vagy otthon ilyen későn? – Mert láttam a Csillagot az ablakomon keresztül, és úgy éreztem, mintha hívott volna. Nem tudtam ellenállni, és kiosontam a házunkból. – Az természetes, hogy engedelmeskedned kellett a hívásnak, fiú – jelentette ki Keptá, és leült Lucanus mellé. Már együtt figyelték a Csillagot.
– Különös Csillag, ugye? – szólalt meg az orvos, és figyelmesen várta a választ.
– Igen – mondta. – Különös. És gyönyörű. Úgy érzem, üzen nekünk valamit. – Hangja egy ifjú felnőtt hangja volt, nem gyereké.
– És mit gondolsz, Lucanus, mit üzen nekünk?
A fiú szótlan volt. Szőke szemöldökét összehúzta.
– Nem tudom. De annyit tudok, hogy egy napon majd kiderül számomra.
Keptá saját magának bólintott egyet. Sötét kezét rátette a fiú fehér vállára, és megszorította.
– Miért vagy úgy megrémülve, fiú?
– Semmi –, suttogta Lucanus. Keptá azonban a csuklyája alól szemével ráparancsolt, és a fiú akadozva mondta:
– A görögök Ismeretlen Istenére gondolok.
– Áh, igen. Ő ugyanaz az Isten – vélte Keptá félvállról.
Hosszasan figyelte a gondolataiba merült, komoly arcú fiút. Azután, mintha parancsra tenné, ruhája alól elővette az aranytárgyat, és nyitott tenyerébe tette.
– Nézd csak, gyermek, és mondd meg nekem, mi ez.
Lucanus ránézett az orvos tenyerén fekvő tárgyra, és megborzongott.
– Ez egy kereszt, a gyalázat jele, mert ezen hajtják végre a rómaiak a legalávalóbb bűnözők kivégzését.
Az aranykereszt Keptá tenyerén most egyre világosabb lett, és ragyogott a Csillag fényében. Úgy tűnt, mintha saját magától izzana.
– Ez a világ Világossága – mondta. – Egy napon majd megérted.
Hallottál már Mózesről, Lucanus?
– Igen, Antiochiában a zsidók beszéltek nekem róla. Ő hozta el Isten parancsait az embereknek.
Az orvos hosszan hallgatott, majd sóhajtott, és ironikusan megjegyezte:
– És az emberek évszázadok óta szorgalmasan azzal foglalkoznak, hogy mindegyiket megszegjék. Lásd ezt a jelet egyedül a kaluk (papok) ismerték annak pontos jelentésével már évszázadokkal ezelőtt, és a mellükön viselték. A görög papoknak is voltak erről homályos ismereteik, és ennek hatására emeltek oltárokat az Ismeretlen Istennek… De az egykor oly virágzó Kaldea, vagyis Babilónia, ahol legfejlettebb volt a csillagászat, a tudomány, a műveltség, és legteljesebb volt az élet, erkölcsi hanyatlásnak indult, romlott lett, elfajzott. Még a kaluk közül is sokan fennhéjázók lettek, gonosz emberekké váltak. És, ha a papság egyszer elfajul, akkor az emberek is elfajulnak. Nos, hát a jó kaluk száma már igen csekély volt. Sírva hagyták el Kaldeát, és titkaikkal különféle országokba elvándoroltak, és azokban az országokban ők lettek a keleti bölcsek, mint orvosok, asztronómusok csillagászok, természettudósok, metafizikusok. Csak ők maguk tudják, hogy valójában kicsodák. Kaldea pedig elkezdett háborúzni, és a meghódítottak felett uralkodni, ezért elpusztult. Ugyanis a háborúzás tűrhetetlen, Isten szemében a legundorítóbb, a legszörnyűbb, a legvisszataszítóbb dolog, mert elpusztítja azt, amit a Szent az ő szeretetéből alkotott, és az embert egy lélektelen hangyává alacsonyítja, aki engedelmeskedik, de nem tudja miért, és harcol, de nem tudja, mi okból. Valójában a háborúban az ember a semmiért harcol.
– Odanézz! – Kiáltott Keptá. A hatalmas és szép Csillag kérlelhetetlen határozottsággal kelet felé vette az irányt, mint egy nyíl. – Elment – panaszolta Lucanus.
– Nem – ellenkezett Keptá, miközben szemét a ruhája ujjával törölgette. – Soha nem fog eltűnni, velünk marad egészen az idők végezetéig.
A tenyerében lévő keresztet nézte, és magában gondolta: „És ezt a jelet le fogják köpdösni, gyűlölni fogják, semmibe veszik és nevetségessé teszik, kigúnyolják, és káromolni fogják. De sohasem lesz az ember emlékezetéből kitörölve, kimagyarázva, sohasem fog elhomályosodni, minden gyűlölet, még a megszületendő nemzedékek gyűlölete ellenére sem; még a háborúk ellenére sem, a halál, a szenvedés, vagy a vér, avagy az utolsó napok sötétsége és tüze, vagy akár az emberiség végső, értelmetlen és kétségbeesett gyűlölete ellenére sem.”
Felállt; magas, csontos és kifürkészhetetlen volt. Lucanus is felkelt.
– Reggel van – szólt az orvos. – És anyád majd keresni fog. Menj, fiú! És ne beszélj arról, amit tőlem hallottál! Mert ha igen, akkor többé nem tanítalak.

Az előző rész ITT
A következő rész ITT
– Taylor Coldwell könyvéről ITT olvashatnak

Honlapunkon időről időre részleteket adunk közre a műből: a 12 rész alapján az érdeklődő átfogó képet nyerhet a regényről, amelyet természetesen teljes egészében is szeretettel ajánlunk  elolvasásra. ???? A Szent Lukács evangélista küzdelmes életéről és Evangéliuma keletkezéstörténetéről szóló regény kapható a Libri és a Líra könyvesboltok országos hálózatában és webáruházaiban. 

Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára: OTP Bank, 11734004–20394981. Ha tetszett, megköszönjük, ha használja a MEGOSZTÁS-gombot