A fölséges Isten dicsérete

KRISZTUS KIRÁLY ünnepe alkalmából a fölséges Istent dicsérte vers, zene, előadás a miskolci mindszenti templomban. 

FELVÉTELÜNKÖN: A fölséges Isten dicsérete kezdetű, Szent Ferencnek tulajdonított imát mondják a miskolci Versbarátok Köre tagjai (Asztalos Julianna, Kovács Éva, Hortai Rita és Mikita Gábor).

Nagy Katalin, az esemény szervezője, a Szent Vince Társaság Magyarországi Szeretetszolgálata elnöke e szavakkal köszöntötte a megjelenteket:
Krisztus Király vasárnapja van. XI. Pius pápa 1925-ben, quas primas kezdetű apostoli körlevelével  rendelte el  a latin szertartású  egyházhoz tartozók részére,  ezt az új ünnepet. A pápa rendelete liturgikus ünneppé emelte az emlékezést.
Az ünnep megtartása által ,,a híveknek évenként az emlékezetébe idéztessék, mikép  Krisztus nemcsak az egyes keresztény híveknek, hanem az egész emberi társadalomnak is királya. Kinek törvényeit, nemcsak az egyéni életben, hanem a társas élet minden vonatkozásában is meg kell tartani… Az ünnepet, a ruthén, a román, és a görögkatholikus egyházmegyék is bevezették… Csonkamagyarországon a miskolci apostoli adminisztratura területén van kötelezően bevezetve.” – Ezeket a mondatokat egy az 1938-ban kiadott görögkatolikus ,,menológiából” idéztem.

Olvassa tovább!

Égő áldozat

Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó / boon.hu

,,Szent emlékezés” a roma holokausztra

,,Holokauszt”… A szó sajnos nem idegen, mert minden évben emlékezünk az Auschwitzban és Birkenauban elkövetett rémtettekre, 1944 borzalmas éjszakájára amikor Birkenauban a táborban felgyújtották a barakot, ahol emberek égtek halálra. A krematóriumban 3000 cigány embert pusztítottak el, nőket, férfiakat gyerekeket augusztus 2-ról 3.-ára virradóra.

Olvassa tovább!

Keresztút a kálváriadombon

,,Jézusunk, a nehéz keresztet, melyet számodra bűneink készítettek, önként magadra vetted. Nem tiltakoztál, elfogadtad, hogy legyőzhesd a bűnt. Add, hogy bűneimet felismerjem, azokat míg élek, szívemből bánjam…” Keresztút a miskolc-mindszenti kálváriadombon a Vörösmarty Mihály Katolikus Általános Iskola és Óvoda tanáraival és diákjaival illetve a mindszenti templom hitoktatói által ellátott iskolák hittanossaival.
Hegedűszó: Zsekov Éva Mónika

Szeretettel ajánljuk: – Felemelkedett a katonadomb ITT
Virágvasárnap Egerben IDE KATTINTVA
– Kereszt a jel – Passió Szikszón IDE KATTINTVA

Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot  –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre

Szent József családlátogatása

SZOBORVÁLASZTÁS A FACEBOOKON…
Szent József kis szobrát szentelte meg a Szent József évben, ünnepnapján Juhász Ferenc Miskolc-mindszenti plébános, hogy útnak indulhasson ,,családokat látogatni”. Arról is mesél az atya, milyen szerencsés ötlet volt – mert nagyon sokan jeleztek vissza – két lehetséges szobor közül választást hirdetni facebook-oldalán. S kiderül, mi történik a szavazásban a 2. helyre szorult szoborral…

Szeretettel ajánljuk: – Szent József-litánia a mindszenti templomban ITT
– Könyörögjünk… Szent Józseffel ITT

– ,,Szenteskedő” szemlélődés (tárlatlátogatás Juhász Ferenc atyával) ITT

Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.

Szent József–litánia

…a Miskolc mindszenti templomban, 2021. március 19-én (a Szent József évben, Szent József ünnepnapján.)

– A Szent Család feje – a Szent József-litánia szövege ITT
– Szent Antal-ének ugyenebben a templomban ITT
– Szent József családlátogatása ITT

Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.

KÖNYÖRÖGJÜNK! – …Szent Józseffel

…a Miskolc-mindszenti templomban (Kovács József atya)

– …hogy az emberiség vezetői Szent József bölcsességével gondoskodjanak a népek nagy családjáról.

Olvassa tovább!

Szentségimádás – Mártával és Máriával

A Szentségimádás iskolája sorozat egyik miskolci szentmiséjén Juhász Ferenc mindszenti plébános atya kereste a párhuzamokat Márta és Mária története, illetve a szentségimádás kapcsán. (Részletek a 2019. február 28-án elhangzott szentbeszédből.) 

Parasztbecsület a Golgota tövében

,,EZREK OPERÁJA” A KÁLVÁRIÁN
A miskolci Bartók Plusz nemzetközi operafesztivál programjának immár több éve kiemelkedő – tömegeket megszólító – vállalkozása az ,,Ezrek operája”, melynek keretében a város valamelyik emblematikus szabadtéri helyszínén visznek színre egy-egy népszerű operát. Idén Mascagni: Parasztbecsület című gyönyörű művét láthatták az érdeklődők, méghozzá különleges helyszínként a miskolci Kálváriadomb szolgált színpadként.

Kesselyák Gergely fesztiváligazgató telitalálatnak tartja a szakrális domboldal és a mű egyesítését:
– Már korábban is nézegettük ezt a területet, mert nagyon szép, hangulatos helyről van szó. Azonban a nagy bokroktól, lombkoronáktól nehézkes lett volna bejátszani és belátni. De most, hogy rendbe tették a domboldalt,  alkalmassá vált előadás tartására. Mascagni műve oda illik hangulatában a kis kápolna és a Golgota tövébe. Köszönjük a miskolci Mindszenti Plébánia hozzájárulását az esemény megrendezéséhez!
(Az előadásról fotókat is felhasználó összeállításunk a főpróbán készült.)

Az előadás színlapja ITT

AJánlott videók: Város felé nyitó kálvária ITT
Ős-operák – Szent Márton játék ITT
,,Csapd fel a Bibliát” – ragtime-ban (2/2.) IDE KATTINTVA
,,Kortárs” erkölcs kortárs operákból IDE KATTINTVA

Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.

Balázsáldás

,,Szent Balázs püspök és vértanú közbenjárására mentsen és őrizzen meg téged az Úr a torokbajtól és minden egyéb bajtól az Atyának, a Fiúnak és a Szentlélek Istennek nevében. Amen.”

Szent Balázs (ünnepe: február 3.) III-IV. századi orvos, püspök, vértanú Örményországban élt. Püspökké választása után egy barlangba húzódott, ahol imádságos, csendes életének része volt a hozzá érkezők tanításá, gyógyítása.

Olvassa tovább!

Barokk zene barokk templomban – Ave Maria

Hogyan ,,írta felül” Bachot Gounod?

A barokk korszakban sok egyházi zene született, többek között ezekből hallhatott néhányat a Miskolc-mindszenti templom közönsége 2018. február 11-én Szurasenkó Dániel, Balázs Adrienne és Kékes Zsuzsa előadásában.
Az érdekes zenetörténeti kiegészítést a videó alatt olvashatják.

Hogy miért az Ave Maria latin szövege került Bach és Gounod ,,közös” művéhez, arról nem szól a zenetörténet, a ,,társszerzőségről” viszont maga Gounod számolt be Munkácsy Mihálynak és Bloch Józsefnek. Olvassa tovább!