,,Filmfónikus” Transformers és Skyfall

Maradandó filmzenék 

Óriási moziteremmé alakult a Miskolci Generali Aréna egy estére, ahol olyan filmek jelenetei vetültek a filmvászonra, melyek zenéje is maradandóvá, klasszikussá vált. A filmvászon előtt a Miskolci Szimfonikus Zenekar szólaltatta meg ezeket a műveket, Werner Gábor karmester irányításával. A Transformers zenéjének előadásában közreműködött a Regős Zsolt vezette Fráter kórus. (A Miskolci Szimfonikus Zenekar első Filmfónia koncertjét közel egy évtizede mutatta be, így ez a 2018. májusi koncert a második volt ebben a tervek szerint még folytatódó sorban.)

A Skyfall 2012-ben bemutatott angol-amerikai kaland-akciófilm –, a huszonharmadik James Bond-film. A dalt Radics Gigi énekli, közreműködik a Fráter kórus és a Miskolci Balett is.

(Köszönettel vesszük a megosztást, s örömmel várjuk feliratkozását hírlevelünkre.)

Kapcsolódó videó a KULTÚRA rovatból: ABBA Symphony a Zempléni Fesztiválon

Boldogasszony Anyánk ,,happyben”

Veretességet kioltó vidámság?

Csak néhány gondolat, mielőtt engedem ,,elszállni” a világhálón ezt a kisvideót. Ave Maria címmel adtak közös koncertet a miskolci Fráter György Gimnázium kórusai a Miskolci Szimfonikus Zenekarral 2018. február 26-án, s a műsorban elhangzott a Boldogasszony Anyánk című egyházi ének modern hangütésű feldolgozása, Kerek Gábor szerzeménye. Már az első hangoknál biztos voltam benne, hogy ez a mű megosztja a közönséget – bár itt a nagy taps egyértelmű sikert, elfogadást jelzett. (Folytatás a videó alatt)

Olvassa tovább!

Caccini: Ave Maria – Fráter Schola Viridis

Ave Maria címmel adtak közös koncertet a miskolci Fráter György Gimnázium kórusai a Miskolci Szimfonikus Zenekarral 2018. február 26-án. A műsorban elhangzott Caccini Ave Mariája is. A Fráter Schola Viridis kórust Váraljai Réka vezényelte.

Kapcsolódó videó: Fráter induló a koncertről IDE KATTINTVA
Miatyánk a Fráter Schola Viridis előadásában IDE KATTINTVA

(Köszönettel vesszük a megosztást, s örömmel várjuk feliratkozását hírlevelünkre.)

Regős Zsolt: Fráter induló – szimfonikusokkal

Vidám, lendületes, remek indulózenével büszkélkedhetnek a ,,fráteres” diákok. Szimfonikus feldolgozása akár hollywoodi filmzenének is beillene – simán el tudnám képzelni 🙂 Ave Maria címmel adtak közös koncertet a miskolci Fráter György Katolikus Gimnázium kórusai a Miskolci Szimfonikus Zenekarral 2018. február 26-án, s a műsor a Fráter-induló szimfonikus feldolgozásával kezdődött – és zárult. Regős Zsolt szerzeményének szimfonikus hangszerelését Faragó Sándor egykori Fráteres diák készítette, s az önálló zeneműként is megálló darabot a szerző vezényli.

Refrén: ,,Fráter diák, mindig vidám, lelke tiszta és készen áll, / Jóban rosszban, bajban gondban nem marad egyedül sohasem, / Isten segít, mindig segít, hívjad kérjed, Ő bátorít, / Életedben és a padban, Ő a társad, ezt el ne feledd!”

(Köszönettel vesszük a megosztást, s örömmel várjuk feliratkozását hírlevelünkre.)

Kapcsolódó videók: Caccini: Ave Maria – Fráter Schola Viridis IDE KATTINTVA
Guiness-rekord, gospellel – Fenn az égben… IDE KATTINTVA
                                         Kodály Zoltán: Miatyánk – kétféleképpen IDE KATTINTVA
Rejtett kincs a Bánk bánból IDE KATTINTVA

Csendes éj a Selyemréten

A Miskolci Szimfonikus Zenekar hagyományosan a Miskolc-selyemréti templomban tartja karácsonyi koncertjeit. A 2016-os ünnepi hangversenyen közreműködött a Fazekas Gyermekkar (karvezető: Balásné Molnár Ildikó) és a Fazekas Kicsinyek Kórusa (karvezető: Kisné Margitai Noémi). Felvételünkön a Csendes éj és az Ó, szép fenyő c. karácsonyi dalokat hallgathatjuk, a koncerten készült fotókkal ,,kísérve”.

A Csendes éj történetéről

,,Szövegét Joseph Mohr pap és költő írta, aki katona apját soha nem ismerte. Törvénytelen gyermek lévén keresztapja Salzburg utolsó hóhéra lett, kiskora szegénységben telt, származása miatt csak pápai engedéllyel tanulhatott papnak.

Olvassa tovább!

A Mars a Planétákból

Ha van zene, van zeneszerző – ha van Univerzum, van Teremtő

Sok tudós szerint már maga a világegyetem létezése bizonyíték arra, hogy van Isten. Bolygónk komplexitása, tökéletessége olyan tudatos tervezőre mutat, aki nem csak megteremtette a világegyetemet, de a mai napig fenntartja azt… Szép hasonlatot találtunk egy írásban a világhálón: ,,Képzeld el, hogy eléd tartok egy festményt. Amikor meglátod a képet, milyen bizonyítékra van szükséged ahhoz, hogy megállapíthasd: létezik-e a festő? …  A festmény abszolút bizonyíték arra, hogy létezik az a valaki, aki megfestette, nem kell őt látnod ahhoz, hogy higgy a létezésében… Ugyanez a helyzet a világegyetemmel is: létezése abszolút bizonyíték arra, hogy van teremtője.”

A Csillagok háborúja zenéjének ihletője

De a festmény helyére behelyettesíthetjük akár a zenét is: ha van zene, van zeneszerző… A Planéták c. zeneműé pl. Gustav Holst. Az első tétel a, Mars hallható kisvideónkban, melynek érdekessége, hogy ez ihlette John Williamst, amikor a Csillagok háborúja zenéjét komponálta.

Olvassa tovább!