Lucanus – regényrészlet 17.

Munkácsy Mihály: Golgota

LUCANUS –, SZENT LUKÁCS EVANGÉLISTA
KÜZDELMES ÉLETE

MŰKÖDIK A KEGYELEM 

Utolsó látogatásod után, jó Lucanus – nyöszörgött az idős ember –, hosszú hetekig nyugalmam volt, és már arra gondoltam, hogy meggyógyultam. De nem jössz elég gyakran – folytatta a vén uzsorás ingerülten. – Vettem magamhoz egy új háziorvost; de az sem jobb, mint a többiek. Kénytelen voltam többször megkorbácsoltatni. Amikor megvizsgált, csak annyit mondott –, merészelt mondani az a kutya! –, hogy nem a testemmel van baj, hanem a lelkemmel!
Szánalom ébredt fel Lucanusban. – Szeretnék beszélni az új háziorvosoddal. Mi is a neve? –  Számosz, mert állítólag azon a szigeten született – sziszegte az uzsorás.
… – Az a nézetem, Számosz –, kezdte Lucanus, hogy az uraddal kapcsolatos diagnózisod nagyon pontos. – Volna kedved mellettem dolgozni? Akarod, hogy megvásároljalak és ha sikerül, felszabadítalak? Csak annyit kérek, hogy a kísérőm légy, mert magányos vagyok, és nincsenek barátaim.
…Az uzsorás először egy megfizethetetlenül magas váltságdíjat követelt, amit egy fejedelemért kérhetnének, de Lucanus megzsarolta azzal, hogy felhagy a további kezelésekkel, ha nem egyeznek meg egy reális vételárban. – Add a pénzt – horkant fel gyűlölettel az öreg –, és gyötörjön Hekaté az álmodban minden éjjel!
Lucanus mosolygott. – Vond vissza szépen ezt az átkot, különben holnap nem tudok visszajönni hozzád, hogy kezeljelek. – Ezzel egy pénzeszacskót dobott az ágyra.
…Lucanus megrendült, amikor Számosz félrehúzta dús fekete haját a homlokából, és láthatóvá tett egy visszataszítóan ragyás sebhelyet. Azt a bőrébe sütött billogot, amit a szökött rabszolgák megbélyegzésére szoktak alkalmazni.
– Ezt az emléket a homlokodról el kell távolítani – közölte Lucanus, amikor a házához érkeztek.
A kényes és fájdalmas műtét végén Lucanus gyakorlott kézzel varrni kezdett. A seb, amelyből néhány csepp vér szivárgott ki, lassan összezáródott. – Kész, vége. Nyisd ki a szemedet! – szólt Lucanus, majd lerogyott egy székre, és kézfejével letörölte az izzadságot a homlokáról. Számosz mosolygott. Kicsivel később Lucanus bekötötte a sebet, amely már nem vérzett.
– De most már igazán innod kell egy pohár bort velem, mert halálfáradt vagyok – javasolta Lucanus, és már töltött is. Számosz a bal kezét nyújtotta, és Lucanus abba a kézbe készült adni a poharat, de a mozdulata hirtelen megállt. Úgy érezte, kihagy a szívverése, és a füle is zúgni kezdett. Arca sápadtabb és merevebb lett, mint a műtött emberé. Felállt, beszélni próbált, de csak valami krákogó hangot tudott kiadni. Végül határozottan a fiatalemberre nézett, és nyugodt hangon mondta:
– Te nem Számosz vagy! Nem az a te neved. A neved Arieh ben Eleazár, és zsidó vagy, és már húsz éve kereslek téged! –  Az ifjú bal kezén Lucanus tisztán felismerte azt az egyedi testi ismertető jegyet, amit a fiú apja húsz évvel korábban a halálos ágyán Alexandriában Lucanusnak elmondott. Lucanus ekkor az ifjú szemébe nézett, és Judit szemét látta viszont.
– Jó az Isten – dadogta. – A legelső, amit mondhatok neked: mindenekfelett jó az Isten!
Lucanus azonnal levelet írt Judit jeruzsálemi ügyvédjeinek. –  Ha megjön a válasz, Arieh, az első hajóval utaznod kell. Elkísérnélek, de most egy kéthónapos szerződés köt egy újabb hajóhoz, és nem szeghetem meg az adott szavamat.
– Ne kívánd, hogy elhagyjalak! Még nincs kellő orvosi tapasztalatom. Engedd, hogy arra a két hónapra a segéded legyek.
Lucanus mosolygott; tudta, hogy védence csak azért említi ezt a kifogást, hogy ne kelljen elválnia tőle. Így hát beleegyezett, esténként elkezdte bevezetni Arieh-t az ősei hitvilágába.
– A hír, hogy zsidó vagyok rendkívül furcsán érint – mondta egy alkalommal a fejét rázva. – Tudod, a gazdáim utálták a zsidókat, és kapzsiknak és agyafúrtaknak nevezték őket – közben ők maguk voltak a legfukarabb és legkapzsibb emberek. –  Az apja és a nővérei iránt is buzgón érdeklődött a fiú. Lucanus nem tudott belefáradni a Judittal kapcsolatos elbeszéléseibe. Egy képet is készített Arienak Juditról, aki akkora már örökre megtért őseihez; végzetes tüdőgyulladás ragadta el.
Napról napra erősödött Lucanusban valamiféle titokzatos felüdülés érzése. Soha nem fogytak ki a beszédtémákból. Már felszabadultan és szeretettel tudott Lucanus Istenről beszélni. Lelke megszabadult korábbi béklyóitól.
Egyik éjjel hatalmas vihar kerekedett, és vitorlásuk bemenekült a legközelebbi kikötőbe. Ott már sok hajó zsúfolódott össze. Másnap a hajósok már pirkadatkor a járműveik sérüléseinek felmérésével foglalatoskodtak. A szomszédos gálya kapitánya átszólt Lucanushoz, aki Ariehvel a fedélzeti korlátnak támaszkova szemlélődött.
– Nagyon kellemetlen helyzetben vagyunk. Tiszteletreméltó gazdám, ennek a pompás hajónak a tulajdonosa ágyban fekvő beteg. Orvosunk az éjszakai viharban elhunyt; a falhoz vágódott, és összetörte a koponyáját.
– Milyen bajban szenved az urad? – Ha mi azt tudnánk – vonta meg vállát a kapitány. – Már több mint két hónapja halálos betegen fekszik. Jeruzsálemben van a háza. Kéthónappal ezelőtt a gazdám, Hillel ben Hamram – családja a leggazdagabb egész Júdeában –, heves sírógörccsel ágynak esett, és senkit sem akart látni; a feleségét és gyermekeit se, még az anyját és apját sem. Az háziorvosa zavarba jött. Akkor a gazdám azzal hozakodott elő, hogy egy tengeri utat kíván tenni, hogy felejteni tudjon. De, hogy mit akar felejteni, azt senki sem tudja.
Nem mozdul ki az ágyból, egyre csak a kezét tördeli, és nem akar beszélni. Azt gondolná az ember, hogy már a végét járja.
– Nyilvánvalóan valamilyen lelki betegségben szenved – súgta Arieh-nek Lucanus. – A kapitányra nézett, és habozva mondta:
– Orvos vagyok. Szeretném megnézni az uradat. – Mindketten átmentek. Lucanus bemutatkozott, majd Arieh-re mutatott, és tréfálkozva folytatta. – Hallottál Eleazar ben Solomon fiáról, aki most orvosi ismereteinek tökéletesítése céljából világkörüli útra vállalkozott?
Arieh elpirult; Lucanus élvezte a mókát. A kapitány szeme kidülledt. – Eleazar ben Solomon fia? De hiszen azt még gyerekkorában elrabolták, és nyoma veszett!
– Elveszett, de megkerült – magyarázta Lucanus. – Nos, talán induljunk a gazdád szobájába!
Amikor beléptek, a beteg meg sem mozdult. Egy alig harmincéves férfi feküdt az ágyon. Úgy tűnt, mintha nem is lélegezne.
– Hillel ben Hamram – szólt Lucanus, és fölébe hajolt. – Lucanus vagyok, orvos, és azért jöttem, hogy segítsek rajtad. A beteg erre sem mozdult. Úgy tűnt, mintha már olyan régiókba távolodott volna, ahová az emberi hang nem ér el. Lucanus megtapintotta a jéghideg kezet, meghallgatta a mellkast. A szív lassan és gyengén vert. A beteg csukott szemhéja alól könny szivárgott.
– A Messiás hívott, de én elfordultam tőle – nyögte a beteg szeme felnyitása nélkül. – De már túl késő. A rómaiak megölték, keresztre szögezték, mint egy bűnözőt.
Lucanus megrémült. – Mikor történt ez? – kérdezte. Hillel hallgatott egy darabig. – Húsvétkor, amikor elsötétedett a föld – lehelte, alig hallhatóan.
Lucanusnak hirtelen le kellett ülnie. A szíve kalapált, és feje hevesen zúgni kezdett. Egy erősítőt tartalmazó fiolát vett elő. A beteg szájához tartotta. – Idd meg ezt! – Azután majd mesélned kell nekünk.
– Jézust keresitek? – motyogta a beteg. – De hisz Ő már halott. Láttam a három keresztet a Koponyák hegyén. Túl későn érkeztem. Végérvényesen későn, hogy megmondhassam Neki, kész vagyok követni Öt.
– És azután? – ösztökélte Lucanus.
– Nem tudom. Még aznap este Cezáreába menekültem arról az elátkozott helyről. Céltalanul ott maradtam néhány napig; azután a tengeren folytattam vesszőfutásomat, mert többé már semmi sem érdekelt.
Lucanus megpróbált Hillel lelkére hatni. – Az ősi jövendölések azt állítják, hogy a Messiás fel fog támadni – mondta; de a beteg csak a fejét rázta. – Az meg hogyan lenne lehetséges? – motyogta. – Igen, hallottam követőitől, hogy feltámadt. De végső soron Ő is csak ember volt. – Rimánkodva nézett az orvosra.
– Meghalt! A lelki nyugalmam érdekében könyörgök, erősíts meg abban, hogy Ő mégis csak ember volt, és valójában nem csaltam meg, és nem bántottam meg!
– Isten egyetlen bűnbánó lelket sem taszít el – magyarázta a görög. – Nemde az amberek folyamatosan elárulják Istent? Én magam is, hát nem elárultam az Üdvözítőt? Pedig láttam a születése csillagát, és gyerekkoromban sokat hallottam felőle. Szállj magadba, bánd meg tettedet! Isten egyedül a megbánást kéri tőled.
Lucanus egy nedves törlőkendővel letörölte a beteg arcát, és ismét megitatta az erősítőszerből. – De most kérlek, mesélj nekünk a Jézussal történt esetedről.
…megálltam előtte és így szóltam: „Jó Mester mit kell tennem, hogy elnyerjem az örök életet? – Rám mosolygott, és zengő hangon mondta: „Ismered a Parancsokat…” – Erre én azt feleltem: „Ezeket a parancsokat mind megtartottam ifjúkorom óta.”
Olyan sokáig hallgatott, hogy már arra gondoltam, hogy elbocsátott magától. Végül elgondolkodva szólt: „Egy dolog hiányzik még neked. Add el minden vagyonodat, és a pénzt oszd szét a szegények között, és akkor nagy kincsed lesz a Mennyben.”
Hillel ekkor rimánkodva nézett Lucanusra. – Orvos! Fel tudod fogni ezt a hallatlan dolgot? Miért kellett azt kívánnia, hogy koldussá tegyem magamat?
Lucanus az ablakon át a távolba nézett, és halkan szólt: – Minden embertől elvárja, hogy azt áldozza fel neki, ami annak a legkedvesebb a földön; és ez a te esetedben nyilvánvalóan a gazdagság. De ki vagyok én, hogy szemrehányást tegyek neked, Hillel ben Hamram? Ki ismeri Isten titokzatos útjait? – Arieh-re mutatott. – A kezem közé vezette ezt a fiatalembert, miután több, mint húsz évig kutattam utána. És most már tudom: azzal, hogy eljuttatta hozzám, kiszabadított engem saját gyűlöletem fogságából, és az Ő útjára vezetett.
Lucanus kinyújtotta kezét a beteg fölé. – Tökéletesen megértem, hogy nem tudod elfelejteni Jézust. Nyugodj meg és vigasztalódj! Sokat szenvedtél; az Úr megbocsájtott neked, és csak annyit kér, hogy kövesd Őt, és soha el ne hagyd. Gyere velünk Izraelbe! Ott újra megtaláljuk, mert egész biztosan nem halott; sőt él.

– Az előző rész ITT
– Taylor Coldwell könyvéről ITT olvashatnak

Honlapunkon időről időre részleteket adunk közre a műből, melyek alapján az érdeklődő átfogó képet nyerhet a regényről, amelyet természetesen teljes egészében is szeretettel ajánlunk  elolvasásra.  A Szent Lukács evangélista küzdelmes életéről és Evangéliuma keletkezéstörténetéről szóló regény kapható a Libri és a Líra könyvesboltok országos hálózatában és webáruházaiban. 

Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára: OTP Bank, 11734004–20394981. Ha tetszett, megköszönjük, ha használja a MEGOSZTÁS-gombot 

    

Időtlen Tanyaidő

HÁRMAS HARMÓNIÁBAN
A TEREMTŐVEL

KÉP 1. – Az ablak alatti kerek asztalon gyertya ég, mellette a láthatóan sokat forgatott nagy Biblián kis imafüzet… Az ablakon túl a bokrokon vastag, tiszta hótakaró, melyet a kép jobb oldalán pirosas fényjáték tesz még hangulatosabbá: tükröződő kályhaláng. 

Már a bekötőúton ,,lelassul” az idő. Most még lassítanak a kátyuk is, az autót vissza kell fogni, nehogy ,,rosszul lépjen”… A pár száz méteres földút napról napra más arcot mutat, a fákon-bokrokon mindig másféle madarak köszöntenek. Tavaly nyáron a szomszéd gazda jóvoltából napraforgó mezőt csodált az utat használó. S a megérkezés misztikuma: ködből előtűnve, hóban fehérülve, napsütésben csillogva léphetünk be az időtlen Tanyaidőbe. – Itt a tanyán megváltozik az idő fogalma: mindenre – és mindenkire – van idő. Amint megérkezem, érzem, hogy megszűnik az a fajta rohanás, ami ,,kint” van. Megszűnik a kinti idő. Számomra ez egy másik világ, s azt szeretném, hogy idővel másoknak is az legyen! – mondja Zsekov Éva Mónika hegedűművész tanyatulajdonos, akinek már az alaptermészetében is megvan ez a példaértékű békés ,,időtlenség”. Ha egyszerre három helyen kell lennie, valahogy képes úgy alakítani, hogy mindenütt ott is van… És ,,kint” is nagyon tud figyelni mindenkire…

– Úgy érzem barátságunk okán, hogy ha csak csendben sétálgatnánk a tanya ,,ösvényein”, az is ,,mélyinterjú” lenne… Az egész helyet gyönyörű, harmonikus hármas egység jellemzi, ami természetesen belőled fakad, a te mindenben Istent kereső – és találó – személyiséged: a zene, a természet, az imádság…
– Tényleg bennem van mindhárom… Negyven éves koromig tulajdonképpen a zene töltötte ki az életemet… Gyerekkoromban bérházban nem lehetett állatom, de nyaranta nagymamámnál, aki a tanyán élt, mindig sokféle jószágot etettem, simogattam… Az ima pedig kettős vonal: anyukám által római katolikusnak lettem nevelve, pár hónapos koromtól vitt templomba. Sokat imádkoztunk együtt otthon: ha baj volt bárkivel a családban, vagy jött egy megoldhatatlannak látszó probléma, kettesben leültünk rózsafüzért imádkozni. Nekem azóta is mentőöv az ima…

Olvassa tovább!

Lucanus – regényrészlet 16.

LUCANUS –, SZENT LUKÁCS EVANGÉLISTA
KÜZDELMES ÉLETE

LEVELEK

Miután Lucanus elköszönés nélkül magára hagyta a római centuriot a fedélzeten, leindult a kabinjához, hogy ott fogyassza el szerény vacsoráját. Letört egy darab kenyeret, közömbösen rámeredt, majd letette. Rossz közérzete támadt, de nem tudta az okát. A feje fájt, izzadságcseppek, mint jeges víz gördültek végig a bőrén; ízületei fájtak. Elvégzett néhány rövid vizsgálatot magán, de mind negatív eredményt adott. Mégis határozottan betegnek érezte magát. Elgondolkodott: – Nem kételkedem a százados jószándékában és elbeszélésében, hogy minden pontosan úgy történt, ahogyan elmondta. De nekem, mint orvosnak megvan a saját magyarázatom ezekről a dolgokról. Valami oknál foga ez a kafarnaumi százados mégis teljesen felkavart.

Olvassa tovább!

Lucanus – regényrészlet 15.

LUCANUS –, SZENT LUKÁCS EVANGÉLISTA
KÜZDELMES ÉLETE

NEM VAGYOK MÉLTÓ

Midőn Lucanus egy kisebb, gyorsjárású római vitorláson utasként a húga esküvőjére igyekezett Rómába, még napnyugta előtt egy római százados és családja csatlakozott a hajó utasaihoz valamelyik kevésbé ismert afrikai kikötőben. Miután a százados a családját a belső utastérben elhelyezte, visszajött a fedélzetre, levette sisakját, és izzadt homlokát törölgette. Amikor a görögöt megpillantotta, arca barátságos kifejezést vett fel. Nyilvánvaló volt, hogy társaságra vágyik. Lucanus ekkor felállt, és udvariasan meghívta magához egy pohár borra. Bemutatkoztak, és egymáshoz húzták a fedélzeti nyugszékeiket.

Olvassa tovább!

Lucanus – regényrészlet 14.

Akropolisz

LUCANUS –, SZENT LUKÁCS EVANGÉLISTA
KÜZDELMES ÉLETE

A HONTALANSÁG ÉS LELKI VÁLSÁG ÖRVÉNYEIBEN

Lucanus ugyan Antochiában született, de Szíria nem volt a hazája. Kezdetben úgy vélte, hogy ősei földjén, Görögországban fogja megtalálni állandó otthonát. Azonban hamarosan arra a keserű felismerésre jutott, hogy ott is csak egy idegen, és valójában sehol sem érzi otthonosan magát. Hajóorvosként később bejárta a Nagy Tenger minden kikötőjét és városát, és többfelé kisebb házai voltak, azokban élt, amikor nem volt tengeren. Otthonra azonban, ahol barátai lehettek volna, vagy nyugalmat élvezhetett volna, sehol sem lelt. A nehéz sorsúak, a nélkülözők, az elhagyatottak és a rabszolgák, a kis bazárok és apró üzletek nyomorúságos kereskedői és kézművesei mind áldották a nevét és csókolgatták kezét-lábát. Mégis idegen maradt, örökös kívülálló egy idegen országban. Jóllehet több nyelvet bírt, továbbra is csak a helyi nyelven beszélő külföldi volt.

Olvassa tovább!

Fényszennyezés fényfüzérekkel?

Az adventhez napjainkra hozzátartozik az ünnepi díszkivilágítás. Kétségtelenül hangulatformáló elem, jó esetben még ez is figyelemfelkeltés: különleges Vendég érkezik közénk! Ám a városok ,,fénybe borítása” – lássuk be – elsősorban mégsem azért történik, hogy Odafentről is látható legyen várakozásunk –, inkább csak a magunk szórakoztatására. Végül is így is, úgy is az ünnephez kapcsolódik a látvány, s ha sikerül elegánsan kialakítani, nem ízlés- (és szem-)rombolóan szétvillódzni az éjszakákat, akkor szép lehet ez… Hiszen vannak azért sokan, akiknek egy a napi rutint ,,kifújó” esti sétán a sok pici izzóból egyesülő fénycsillag úgy ,,vonzza” a lelkét, ahogy a Nagy Fenti kétezer éve a háromkirályokat hívta. Akik persze pontosan tudták, miért/Kiért kell követniük az égi fényt…
Add kérlek, Istenem, hogy földi, városi fényeink is téged világítsanak gyenge reflektorokként –, s burkolózzunk a Te mindent elnyomó Fényedbe, melyet furcsa földi paradoxonként teljességében mégsem enged észlelni a sötétség.
Hála érte, hogy itt-ott azért áthatol…   D. K.

NOÉ BÁRKÁJA – A FÉNYSZENNYEZÉS ÉS AZ ADVENTI DÍSZKIVILÁGÍTÁS

Az ünnepi kivilágítás tervezésénél ne feledkezzünk meg arról, hogy az eget nem nekünk kell kivilágítanunk, megtette azt a Jóisten a csillagokkal, égitestekkel 🙂 Egyre növekszik a fényszennyezés, s rengeteg környezetkárosító hatása van.

Olvassa tovább!

A fölséges Isten dicsérete

KRISZTUS KIRÁLY ünnepe alkalmából a fölséges Istent dicsérte vers, zene, előadás a miskolci mindszenti templomban. 

FELVÉTELÜNKÖN: A fölséges Isten dicsérete kezdetű, Szent Ferencnek tulajdonított imát mondják a miskolci Versbarátok Köre tagjai (Asztalos Julianna, Kovács Éva, Hortai Rita és Mikita Gábor).

Nagy Katalin, az esemény szervezője, a Szent Vince Társaság Magyarországi Szeretetszolgálata elnöke e szavakkal köszöntötte a megjelenteket:
Krisztus Király vasárnapja van. XI. Pius pápa 1925-ben, quas primas kezdetű apostoli körlevelével  rendelte el  a latin szertartású  egyházhoz tartozók részére,  ezt az új ünnepet. A pápa rendelete liturgikus ünneppé emelte az emlékezést.
Az ünnep megtartása által ,,a híveknek évenként az emlékezetébe idéztessék, mikép  Krisztus nemcsak az egyes keresztény híveknek, hanem az egész emberi társadalomnak is királya. Kinek törvényeit, nemcsak az egyéni életben, hanem a társas élet minden vonatkozásában is meg kell tartani… Az ünnepet, a ruthén, a román, és a görögkatholikus egyházmegyék is bevezették… Csonkamagyarországon a miskolci apostoli adminisztratura területén van kötelezően bevezetve.” – Ezeket a mondatokat egy az 1938-ban kiadott görögkatolikus ,,menológiából” idéztem.

Olvassa tovább!

Mosolygós szolgálat

MAKKAI LÁSZLÓ pasztorálpszichológus atyával hosszú évek óta készítjük az Új Misszió katolikus folyóiratban a Kézen fogva Isten országá felé c. sorozatot. Ötvenedik születésnapja alkalmából lakhelyén, Tapolcán beszélgettünk vele. Az első részben többek között a tapolcai Akropolisz Szabadtéri Színpadról beszél…, kiderül, nem lenne színigazgató, mindig is papnak készült…, s beszél arról is, milyen nehéz ma – a nem odaillő emberek botrányai miatt is – a papi szolgálat.

Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára: OTP Bank, 11734004–20394981. Ha tetszett, megköszönjük, ha használja a MEGOSZTÁS-gombot.

Angyalok karjában – megtisztulva

A lelki tisztaság miatt nagyon fontos a gyónás szentsége. A miskolci Herman Ottó Múzeumban a Görögkatolikusok évszázados öröksége címmel megrendezett kiállítás egyik kiemelt tárgya a hajasdi, XVIII. századi Utolsó ítélet-ikon többek között erre hívja fel a figyelmet. A tárgyról Vámosi Katalin művészettörténész, a kiállítás kurátora mesél.
Zenei fuvallat: Szent Efrém Férfikar

Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára: OTP Bank, 11734004–20394981. Ha tetszett, megköszönjük, ha használja a MEGOSZTÁS-gombot

,,Árva kövek” védelmében

Emlékhely a piski csatatéren
Az árva gyerekek mellett az ,,árva kövek” is megérintik Böjte Csaba ferences szerzetes lelkét, különösen, ha azok a magyarság fontos történelmi helyszíneit jelentik. A Szent László Alapítványt utóbbiak védelmében hozta létre. Két évtizede pl. megvásárolták és felújították Bethlen Gábor szülőházát Marosillyén, nemrég pedig a piski csata helyszíne, és a rajta álló hajdani csárda került a tulajdonukba.

A Dévához közeli helyszínen zajlott az 1848–49-es forradalom és szabadságharc egyik nagyon komoly, véres csatája, mintegy 1500 áldozattal, 1849. február 9-én. A felvétel végén Petőfi Sándor: Négy nap dörgött az ágyú c. versét Mikita Gábor olvassa fel. (Felvételünk a 175. évforduló évében készült.)

Szeretettel ajánljuk:  – Verses emlékezés a piski csatatéren ITT

Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára: OTP Bank, 11734004–20394981. Ha tetszett, megköszönjük, ha használja a MEGOSZTÁS-gombot