,,Lehajlok a szent humuszig”

Élet – kőbe zárt világból

A Jóisten miért a legelső dolgok között teremtette a talajt? Hogyan rajzolódik ki a talajszelvényekből a történelem? Hogyan segíti – mert nagyon! – a talajtani tudomány a mezőgazdaságot? Miért a thai király születésnapjára esik a talaj világnapja (dec. 5.)? – többek között ezekre a kérdésekre kapunk választ videóinterjúnkban Dr. Dobos Endre egyetemi docenstől, a Miskolci Egyetem Földrajz-Geoinformatikai Intézetének vezetőjétől. A felvétel a Miskolci Egyetem UV-dombján kialakított talajtani bemutatószelvénynél – amely egyben Magyarország első talajtani bemutathóhelye – készült.

Van olyan megállapítás, miszerint hazánk nemzeti kincsének 40 %-a a talaj, 40 %-a az édesvíz, a maradék 20 % pedig az emberi tudás, az épített infrastruktúra és minden más, amink van. Ennek ellenére a talaj fontossága, értéke nincs benne a társadalmi köztudatban. Pedig az egyik legnemzetibb tudományunk lehetne a talajtan: gyakorlatilag a mi tudósaink fejlesztették ki, ma is előbbre járunk benne a nagy európai nemzeteknél, s az adottságaink is különlegesek. Hihetetlen a talajtani változatosság és sokszínűség hazánkban, csodájára járnak a külföldi tudósok…

Szeretettel ajánljuk:
– ,,Atyai” szavalat – Ady Endre: A magyar Ugaron ITT

Miből lesz a cserebogár? – Játékosan a komposztálásról ITT

(ZENEFUVALLAT: Makám)
Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.

A Mars a Planétákból

Ha van zene, van zeneszerző – ha van Univerzum, van Teremtő

Sok tudós szerint már maga a világegyetem létezése bizonyíték arra, hogy van Isten. Bolygónk komplexitása, tökéletessége olyan tudatos tervezőre mutat, aki nem csak megteremtette a világegyetemet, de a mai napig fenntartja azt… Szép hasonlatot találtunk egy írásban a világhálón: ,,Képzeld el, hogy eléd tartok egy festményt. Amikor meglátod a képet, milyen bizonyítékra van szükséged ahhoz, hogy megállapíthasd: létezik-e a festő? …  A festmény abszolút bizonyíték arra, hogy létezik az a valaki, aki megfestette, nem kell őt látnod ahhoz, hogy higgy a létezésében… Ugyanez a helyzet a világegyetemmel is: létezése abszolút bizonyíték arra, hogy van teremtője.”

A Csillagok háborúja zenéjének ihletője

De a festmény helyére behelyettesíthetjük akár a zenét is: ha van zene, van zeneszerző… A Planéták c. zeneműé pl. Gustav Holst. Az első tétel a, Mars hallható kisvideónkban, melynek érdekessége, hogy ez ihlette John Williamst, amikor a Csillagok háborúja zenéjét komponálta.

Olvassa tovább!