Lucanus – regényrészlet 17.

Munkácsy Mihály: Golgota

LUCANUS –, SZENT LUKÁCS EVANGÉLISTA
KÜZDELMES ÉLETE

MŰKÖDIK A KEGYELEM 

Utolsó látogatásod után, jó Lucanus – nyöszörgött az idős ember –, hosszú hetekig nyugalmam volt, és már arra gondoltam, hogy meggyógyultam. De nem jössz elég gyakran – folytatta a vén uzsorás ingerülten. – Vettem magamhoz egy új háziorvost; de az sem jobb, mint a többiek. Kénytelen voltam többször megkorbácsoltatni. Amikor megvizsgált, csak annyit mondott –, merészelt mondani az a kutya! –, hogy nem a testemmel van baj, hanem a lelkemmel!
Szánalom ébredt fel Lucanusban. – Szeretnék beszélni az új háziorvosoddal. Mi is a neve? –  Számosz, mert állítólag azon a szigeten született – sziszegte az uzsorás.
… – Az a nézetem, Számosz –, kezdte Lucanus, hogy az uraddal kapcsolatos diagnózisod nagyon pontos. – Volna kedved mellettem dolgozni? Akarod, hogy megvásároljalak és ha sikerül, felszabadítalak? Csak annyit kérek, hogy a kísérőm légy, mert magányos vagyok, és nincsenek barátaim.
…Az uzsorás először egy megfizethetetlenül magas váltságdíjat követelt, amit egy fejedelemért kérhetnének, de Lucanus megzsarolta azzal, hogy felhagy a további kezelésekkel, ha nem egyeznek meg egy reális vételárban. – Add a pénzt – horkant fel gyűlölettel az öreg –, és gyötörjön Hekaté az álmodban minden éjjel!
Lucanus mosolygott. – Vond vissza szépen ezt az átkot, különben holnap nem tudok visszajönni hozzád, hogy kezeljelek. – Ezzel egy pénzeszacskót dobott az ágyra.
…Lucanus megrendült, amikor Számosz félrehúzta dús fekete haját a homlokából, és láthatóvá tett egy visszataszítóan ragyás sebhelyet. Azt a bőrébe sütött billogot, amit a szökött rabszolgák megbélyegzésére szoktak alkalmazni.
– Ezt az emléket a homlokodról el kell távolítani – közölte Lucanus, amikor a házához érkeztek.
A kényes és fájdalmas műtét végén Lucanus gyakorlott kézzel varrni kezdett. A seb, amelyből néhány csepp vér szivárgott ki, lassan összezáródott. – Kész, vége. Nyisd ki a szemedet! – szólt Lucanus, majd lerogyott egy székre, és kézfejével letörölte az izzadságot a homlokáról. Számosz mosolygott. Kicsivel később Lucanus bekötötte a sebet, amely már nem vérzett.
– De most már igazán innod kell egy pohár bort velem, mert halálfáradt vagyok – javasolta Lucanus, és már töltött is. Számosz a bal kezét nyújtotta, és Lucanus abba a kézbe készült adni a poharat, de a mozdulata hirtelen megállt. Úgy érezte, kihagy a szívverése, és a füle is zúgni kezdett. Arca sápadtabb és merevebb lett, mint a műtött emberé. Felállt, beszélni próbált, de csak valami krákogó hangot tudott kiadni. Végül határozottan a fiatalemberre nézett, és nyugodt hangon mondta:
– Te nem Számosz vagy! Nem az a te neved. A neved Arieh ben Eleazár, és zsidó vagy, és már húsz éve kereslek téged! –  Az ifjú bal kezén Lucanus tisztán felismerte azt az egyedi testi ismertető jegyet, amit a fiú apja húsz évvel korábban a halálos ágyán Alexandriában Lucanusnak elmondott. Lucanus ekkor az ifjú szemébe nézett, és Judit szemét látta viszont.
– Jó az Isten – dadogta. – A legelső, amit mondhatok neked: mindenekfelett jó az Isten!
Lucanus azonnal levelet írt Judit jeruzsálemi ügyvédjeinek. –  Ha megjön a válasz, Arieh, az első hajóval utaznod kell. Elkísérnélek, de most egy kéthónapos szerződés köt egy újabb hajóhoz, és nem szeghetem meg az adott szavamat.
– Ne kívánd, hogy elhagyjalak! Még nincs kellő orvosi tapasztalatom. Engedd, hogy arra a két hónapra a segéded legyek.
Lucanus mosolygott; tudta, hogy védence csak azért említi ezt a kifogást, hogy ne kelljen elválnia tőle. Így hát beleegyezett, esténként elkezdte bevezetni Arieh-t az ősei hitvilágába.
– A hír, hogy zsidó vagyok rendkívül furcsán érint – mondta egy alkalommal a fejét rázva. – Tudod, a gazdáim utálták a zsidókat, és kapzsiknak és agyafúrtaknak nevezték őket – közben ők maguk voltak a legfukarabb és legkapzsibb emberek. –  Az apja és a nővérei iránt is buzgón érdeklődött a fiú. Lucanus nem tudott belefáradni a Judittal kapcsolatos elbeszéléseibe. Egy képet is készített Arienak Juditról, aki akkora már örökre megtért őseihez; végzetes tüdőgyulladás ragadta el.
Napról napra erősödött Lucanusban valamiféle titokzatos felüdülés érzése. Soha nem fogytak ki a beszédtémákból. Már felszabadultan és szeretettel tudott Lucanus Istenről beszélni. Lelke megszabadult korábbi béklyóitól.
Egyik éjjel hatalmas vihar kerekedett, és vitorlásuk bemenekült a legközelebbi kikötőbe. Ott már sok hajó zsúfolódott össze. Másnap a hajósok már pirkadatkor a járműveik sérüléseinek felmérésével foglalatoskodtak. A szomszédos gálya kapitánya átszólt Lucanushoz, aki Ariehvel a fedélzeti korlátnak támaszkova szemlélődött.
– Nagyon kellemetlen helyzetben vagyunk. Tiszteletreméltó gazdám, ennek a pompás hajónak a tulajdonosa ágyban fekvő beteg. Orvosunk az éjszakai viharban elhunyt; a falhoz vágódott, és összetörte a koponyáját.
– Milyen bajban szenved az urad? – Ha mi azt tudnánk – vonta meg vállát a kapitány. – Már több mint két hónapja halálos betegen fekszik. Jeruzsálemben van a háza. Kéthónappal ezelőtt a gazdám, Hillel ben Hamram – családja a leggazdagabb egész Júdeában –, heves sírógörccsel ágynak esett, és senkit sem akart látni; a feleségét és gyermekeit se, még az anyját és apját sem. Az háziorvosa zavarba jött. Akkor a gazdám azzal hozakodott elő, hogy egy tengeri utat kíván tenni, hogy felejteni tudjon. De, hogy mit akar felejteni, azt senki sem tudja.
Nem mozdul ki az ágyból, egyre csak a kezét tördeli, és nem akar beszélni. Azt gondolná az ember, hogy már a végét járja.
– Nyilvánvalóan valamilyen lelki betegségben szenved – súgta Arieh-nek Lucanus. – A kapitányra nézett, és habozva mondta:
– Orvos vagyok. Szeretném megnézni az uradat. – Mindketten átmentek. Lucanus bemutatkozott, majd Arieh-re mutatott, és tréfálkozva folytatta. – Hallottál Eleazar ben Solomon fiáról, aki most orvosi ismereteinek tökéletesítése céljából világkörüli útra vállalkozott?
Arieh elpirult; Lucanus élvezte a mókát. A kapitány szeme kidülledt. – Eleazar ben Solomon fia? De hiszen azt még gyerekkorában elrabolták, és nyoma veszett!
– Elveszett, de megkerült – magyarázta Lucanus. – Nos, talán induljunk a gazdád szobájába!
Amikor beléptek, a beteg meg sem mozdult. Egy alig harmincéves férfi feküdt az ágyon. Úgy tűnt, mintha nem is lélegezne.
– Hillel ben Hamram – szólt Lucanus, és fölébe hajolt. – Lucanus vagyok, orvos, és azért jöttem, hogy segítsek rajtad. A beteg erre sem mozdult. Úgy tűnt, mintha már olyan régiókba távolodott volna, ahová az emberi hang nem ér el. Lucanus megtapintotta a jéghideg kezet, meghallgatta a mellkast. A szív lassan és gyengén vert. A beteg csukott szemhéja alól könny szivárgott.
– A Messiás hívott, de én elfordultam tőle – nyögte a beteg szeme felnyitása nélkül. – De már túl késő. A rómaiak megölték, keresztre szögezték, mint egy bűnözőt.
Lucanus megrémült. – Mikor történt ez? – kérdezte. Hillel hallgatott egy darabig. – Húsvétkor, amikor elsötétedett a föld – lehelte, alig hallhatóan.
Lucanusnak hirtelen le kellett ülnie. A szíve kalapált, és feje hevesen zúgni kezdett. Egy erősítőt tartalmazó fiolát vett elő. A beteg szájához tartotta. – Idd meg ezt! – Azután majd mesélned kell nekünk.
– Jézust keresitek? – motyogta a beteg. – De hisz Ő már halott. Láttam a három keresztet a Koponyák hegyén. Túl későn érkeztem. Végérvényesen későn, hogy megmondhassam Neki, kész vagyok követni Öt.
– És azután? – ösztökélte Lucanus.
– Nem tudom. Még aznap este Cezáreába menekültem arról az elátkozott helyről. Céltalanul ott maradtam néhány napig; azután a tengeren folytattam vesszőfutásomat, mert többé már semmi sem érdekelt.
Lucanus megpróbált Hillel lelkére hatni. – Az ősi jövendölések azt állítják, hogy a Messiás fel fog támadni – mondta; de a beteg csak a fejét rázta. – Az meg hogyan lenne lehetséges? – motyogta. – Igen, hallottam követőitől, hogy feltámadt. De végső soron Ő is csak ember volt. – Rimánkodva nézett az orvosra.
– Meghalt! A lelki nyugalmam érdekében könyörgök, erősíts meg abban, hogy Ő mégis csak ember volt, és valójában nem csaltam meg, és nem bántottam meg!
– Isten egyetlen bűnbánó lelket sem taszít el – magyarázta a görög. – Nemde az amberek folyamatosan elárulják Istent? Én magam is, hát nem elárultam az Üdvözítőt? Pedig láttam a születése csillagát, és gyerekkoromban sokat hallottam felőle. Szállj magadba, bánd meg tettedet! Isten egyedül a megbánást kéri tőled.
Lucanus egy nedves törlőkendővel letörölte a beteg arcát, és ismét megitatta az erősítőszerből. – De most kérlek, mesélj nekünk a Jézussal történt esetedről.
…megálltam előtte és így szóltam: „Jó Mester mit kell tennem, hogy elnyerjem az örök életet? – Rám mosolygott, és zengő hangon mondta: „Ismered a Parancsokat…” – Erre én azt feleltem: „Ezeket a parancsokat mind megtartottam ifjúkorom óta.”
Olyan sokáig hallgatott, hogy már arra gondoltam, hogy elbocsátott magától. Végül elgondolkodva szólt: „Egy dolog hiányzik még neked. Add el minden vagyonodat, és a pénzt oszd szét a szegények között, és akkor nagy kincsed lesz a Mennyben.”
Hillel ekkor rimánkodva nézett Lucanusra. – Orvos! Fel tudod fogni ezt a hallatlan dolgot? Miért kellett azt kívánnia, hogy koldussá tegyem magamat?
Lucanus az ablakon át a távolba nézett, és halkan szólt: – Minden embertől elvárja, hogy azt áldozza fel neki, ami annak a legkedvesebb a földön; és ez a te esetedben nyilvánvalóan a gazdagság. De ki vagyok én, hogy szemrehányást tegyek neked, Hillel ben Hamram? Ki ismeri Isten titokzatos útjait? – Arieh-re mutatott. – A kezem közé vezette ezt a fiatalembert, miután több, mint húsz évig kutattam utána. És most már tudom: azzal, hogy eljuttatta hozzám, kiszabadított engem saját gyűlöletem fogságából, és az Ő útjára vezetett.
Lucanus kinyújtotta kezét a beteg fölé. – Tökéletesen megértem, hogy nem tudod elfelejteni Jézust. Nyugodj meg és vigasztalódj! Sokat szenvedtél; az Úr megbocsájtott neked, és csak annyit kér, hogy kövesd Őt, és soha el ne hagyd. Gyere velünk Izraelbe! Ott újra megtaláljuk, mert egész biztosan nem halott; sőt él.

– Az előző rész ITT
– Taylor Coldwell könyvéről ITT olvashatnak

Honlapunkon időről időre részleteket adunk közre a műből, melyek alapján az érdeklődő átfogó képet nyerhet a regényről, amelyet természetesen teljes egészében is szeretettel ajánlunk  elolvasásra.  A Szent Lukács evangélista küzdelmes életéről és Evangéliuma keletkezéstörténetéről szóló regény kapható a Libri és a Líra könyvesboltok országos hálózatában és webáruházaiban. 

Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára: OTP Bank, 11734004–20394981. Ha tetszett, megköszönjük, ha használja a MEGOSZTÁS-gombot 

    

A fölséges Isten dicsérete

KRISZTUS KIRÁLY ünnepe alkalmából a fölséges Istent dicsérte vers, zene, előadás a miskolci mindszenti templomban. 

FELVÉTELÜNKÖN: A fölséges Isten dicsérete kezdetű, Szent Ferencnek tulajdonított imát mondják a miskolci Versbarátok Köre tagjai (Asztalos Julianna, Kovács Éva, Hortai Rita és Mikita Gábor).

Nagy Katalin, az esemény szervezője, a Szent Vince Társaság Magyarországi Szeretetszolgálata elnöke e szavakkal köszöntötte a megjelenteket:
Krisztus Király vasárnapja van. XI. Pius pápa 1925-ben, quas primas kezdetű apostoli körlevelével  rendelte el  a latin szertartású  egyházhoz tartozók részére,  ezt az új ünnepet. A pápa rendelete liturgikus ünneppé emelte az emlékezést.
Az ünnep megtartása által ,,a híveknek évenként az emlékezetébe idéztessék, mikép  Krisztus nemcsak az egyes keresztény híveknek, hanem az egész emberi társadalomnak is királya. Kinek törvényeit, nemcsak az egyéni életben, hanem a társas élet minden vonatkozásában is meg kell tartani… Az ünnepet, a ruthén, a román, és a görögkatholikus egyházmegyék is bevezették… Csonkamagyarországon a miskolci apostoli adminisztratura területén van kötelezően bevezetve.” – Ezeket a mondatokat egy az 1938-ban kiadott görögkatolikus ,,menológiából” idéztem.

Olvassa tovább!

Lucanus – regényrészlet 13.

LUCANUS –, SZENT LUKÁCS EVANGÉLISTA
KÜZDELMES ÉLETE

A NAGY FIASKÓ

Miközben Plotius a fiatal orvost a kiterjedt palota-rendszerben szálláshelyére vezette, megszólalt: – Csak merő kíváncsiságból, megkérdezhetem, hogy mit mondtál cézárnak? – Lucanus meglepődve nézett rá.
– Hogy mit mondtam? Nos, különböző dolgokról beszélgettünk, és cézár nagyon megértőnek mutatkozott. Még orvosi tanácsot is adtam neki.

Olvassa tovább!

Lucanus – regényrészlet 12.

Tiberius egyik palotájának lehetséges rekonstrukciója

 LUCANUS –, SZENT LUKÁCS EVANGÉLISTA
KÜZDELMES ÉLETE

AUDIENCIA

…Plotius a császári testőrség kapitánya különleges, válogatott gárdisták kíséretében érkezett Diodorus házához. Keptá egy frissítő italra invitálta, de a centurio visszautasította.
– Ma nem a szokásos érdekfeszítő beszélgetésre jöttem, kedves Keptá, hanem cézár parancsára. Lucanust, Diodorus fiát óhajtja látni. – Keptá nyugtalanságot mutatott, de Plotius csak mosolygott, és kifejtette.
– Úgy tudom, Lucanus küldött neki egy levelet tegnap, és annak tartalmáról kíván vele elbeszélgetni. – Sejtem, hogy miről lehet szó – közölte a háziorvos rosszat sejtve –, és Lucanushoz vezette a tisztet.

Olvassa tovább!

Angyalok karjában – megtisztulva

A lelki tisztaság miatt nagyon fontos a gyónás szentsége. A miskolci Herman Ottó Múzeumban a Görögkatolikusok évszázados öröksége címmel megrendezett kiállítás egyik kiemelt tárgya a hajasdi, XVIII. századi Utolsó ítélet-ikon többek között erre hívja fel a figyelmet. A tárgyról Vámosi Katalin művészettörténész, a kiállítás kurátora mesél.
Zenei fuvallat: Szent Efrém Férfikar

Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára: OTP Bank, 11734004–20394981. Ha tetszett, megköszönjük, ha használja a MEGOSZTÁS-gombot

Lucanus – regényrészlet 10.

LUCANUS –, SZENT LUKÁCS EVANGÉLISTA
KÜZDELMES ÉLETE

,,– Ha nem fékezem meg a betegséget, Gallo, akkor az átterjed az utasokra és a legénységre. És akkor lehet, hogy csupa hullával fog a hajó a partra sodródni…”

,,BETEGES” KUTYASZORÍTÓ

Amikor az alexandriai kikötőben már a hajó fedélzetén állt, és a tarka, zajos várost nézte, Lucanus csak akkor érzett  váratlan nyilallást a szívében. Szép búcsúajándékokat adott tanárainak; most azonban érezte, hogy azokat teljesen érzelemmentesen adta át, és emiatt szégyenérzete támadt. A méretes kereskedelmi hajó lustán himbálódzott horgonyán.
– Uram –, lépett mellé a személyes védelmére kirendelt két fiatal római centurio egyike –, szolgálatodra megjelentünk.
– Nincs szükségem semmire – jelentette ki Lucanus kelletlenül.

Olvassa tovább!

A komédiás mártír

A Genesius-ünnep logója

GENESIUS, A SZÍNHÁZIAK SZENTJE

A keresztény hitre téréséért mártírhalált halt római színész, Szent Genesius a színházi világ
,,szereplőinek” patrónusa.

A színházi előadás közben Krisztushitre tért színész tisztelete már a 4. században kezdetét vette: templomot építettek Rómában a tiszteletére, melyet III. Gergely pápa újíttatott fel 741-ben.

Szent színház – Genesius-ünnep
A szent tiszteletének erősítésére törekedve jelentette be a miskolc Ars Sacra fesztivál keretében 2023 szeptemberében Mikita Gábor, a Miskolci Színészmúzeum (Thália-ház) színháztörténész-muzeológusa, hogy családjával, Dobos Klára újságíróval és Mikita Dorka Júlia színinövendékkel együtt új színházi ünnepet indít, amely Szent Genesiusról, a színészek védőszentjéről kapta a nevét. A cél, hogy találkozási fórumokat teremtsenek a színházi világban hittel élő, a szakralitás iránt érdeklődő művészeknek, a színházi dolgozóknak és a közönségüknek. Merev szabályok és műfaji megkötöttség nélkül szerepelnek majd Szent Genesius ünnepének rendezvényei között színházi produkciók, kiállítások, ismeretterjesztő előadások, beszélgetések, főleg a szent ünnepéhez, augusztus 25-höz kötődően –, de bámikor máskor is. 🙂

Olvassa tovább!

Lucanus – regényrészlet 9.

LUCANUS –, SZENT LUKÁCS EVANGÉLISTA
KÜZDELMES ÉLETE

EGY LEHETETLEN SZÉPLÉLEK

A hamarosan esedékessé váló római visszatérésük előtt felgyorsultak a teendők mind Lucanus, mind a háztartását ellátó Kusa és felesége számára.
– Amikor négy hét múlva visszatérünk Rómába, Calliope, majd viszontláthatod a barátnőidet, kedvedre pletykálhatsz és szórakozhatsz – szólalt meg Kusa a konyhában. – Akkor már nekünk is lesz lehetőségünk kisebb baráti összejövetelekre. Az adoptált fiának Diodorus már biztosított egy tisztiorvosi állást Rómában ragyogó fizetéssel. Nem Lucanus hibája, hogy itt nincs társaságunk. Idegenek vagyunk ebben a rengetegben.
– De ő is teljesen magányosan él abban a hideg, márvány némaságban – jegyezte meg Calliope. – Csak Rubriára gondol; soha nem felejtette el. Az a lány egy istenség számára.  A börtönöket persze látogatja, és gyógyítja a betörőket, rabszolgákat, és vigaszt nyújt nekik. Egy lehetetlen széplélek! Szerintem azt a római állást vissza fogja utasítani. 

Olvassa tovább!

Aki zarándokol… – Úton Szent Ferenccel 13.

AKI ZARÁNDOKOL, jó úton van… Verses gondolatsor a zarándoklatról – Hortai Rita és Kovács Éva, a miskolci Versbarátok Köre tagjainak felolvasásában. Képsoraink főleg a Szent Ferenc nyomát – Böjte Csaba ferences atya lelki vezetésével – követő Assisi-zarándoklaton készültek.

Szeretettel ajánljuk: – Assisiben, Csaba testvérrel ITT

Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára: OTP Bank, 11734004–20394981. Ha tetszett, megköszönjük, ha használja a MEGOSZTÁS-gombot

Alább a szöveg
Gróf Bethlen Istvánné: Mária-úton Boldogasszonnyal

Olvassa tovább!

Lucanus – regényrészlet 8.

LUCANUS –, SZENT LUKÁCS EVANGÉLISTA
KÜZDELMES ÉLETE

– Ó, egyetlenem – panaszkodott Asah –, bár sose fogtál volna bele azoknak a leprásoknak kezelésébe! De te olyan önzetlen, emberszerető orvos vagy, nem tudtál mást tenni, mint gyógyítani őket. Az istenek és az emberek látod kegyetlenek, igazságtalanok, ezért jutalmul e rettenetes kór átszállt rád a védenceidről, és elűznek asszonyod ölelésétől és gyermekeid csókjaitól. 

GYÓGYÍTÓ KEGYELEM!

Olvassa tovább!