Boldog Özsébről zagyvál az MI

,,Boldog Özséb (eredeti nevén József Attila) magyar költő volt, a 20. századi magyar irodalom egyik kiemelkedő alakja…”

A Béke világnapjára 2024-ben a mesterséges intelligencia témáját (MI) hozta elő Ferenc pápa. ,,A mesterséges intelligencia területén zajló figyelemreméltó fejlődés egyre nagyobb hatással van az emberi tevékenységre, magán- és közösségi életre, a politikára és a gazdaságra. Ferenc pápa nyílt párbeszédet kezdeményez ezeknek a technológiáknak a jelentőségéről, amelyek felforgatóak és bizonytalan hatásúak lehetnek”. A Szentatya aggodalmait sokan osztják, hiszen tömérdek munkahelyet alakíthat át a technológia. Ugyanakkor egy egyházi konferencián, Németországban már negyvenperces istentiszteletet tartott egy MI, vagyis akadnak, akik keresik, hogy a technológia és a vallás hol találkoznak.

Olvassa tovább!

Januári Új Misszió

(Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára:
OTP Bank, 11734004–20394981)

A Károly-híd szentjei

A Moldva fölött átívelő Károly-híd (Karlov most) Európa egyik legrégibb hídja, Prága szimbóluma. A Moldva első állandó hídja. Az UNESCO világörökség részét képező hídon
30 – főként barokk – szenteket ábrázoló szobor található. 

A helyén először egy fahíd állt, majd a Judit-hídnak nevezett kőhíd, ami építtetőjéről, Türingiai Juditról (Judith von Thüringen , 1135-1174), II. Ulászló cseh király feleségéről kapta a nevét. Judit királyné ezzel a híddal szeretett volna kedveskedni a prágaiaknak, akik kimondottan nem szerették királyuk német származású feleségét.
Miután a Judit-hidat 1342 tavaszán elvitte a jeges ár, annak alapjait felhasználva 1357-ben kezdték építeni az új hidat, aminek terveit Peter Parer német építész készítette, akinek munkássága később döntően meghatározta Prága arculatát. Az alapkövet maga IV. Károly német-római császár helyezte el 1357. szeptember 7-én. Mintegy 45 éven át készült az új híd.

Olvassa tovább!

Hogy visszamosolyogjon a világ…

SZŰCS NELLI SZÍNMŰVÉSZ HITRŐL, SZÍNHÁZRÓL
A színházi dolgok mellett főként hitéről kérdeztük a görögkatolikus vallású, kárpátaljai származású Szűcs Nelli színművésznőt a Nemzeti Színház Bakkhánsnők c. előadásának egyik próbája után. Mesélt arról, hogyan fordul Istenhez a színpadon, hogyan keresi a Fentről érkező jeleket, s biztat, segítsünk mi is akár csak egy mosollyal vagy pár mondattal a lelki rászorulóknak, mert ha mind ezt tesszük, akkor érhetjük el, hogy visszamosolyogjon ránk a világ…

Szeretettel ajánljuk: – Az összetartozás maszkja ITT
– Színházi Olimpia, passiókkal ITT

Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára: OTP Bank, 11734004–20394981. Ha tetszett, megköszönjük, ha használja a MEGOSZTÁS-gombot  

Csaba testvér karavánja

A Böjte Csaba ferences szerzetes vezetésével Sepsiszentgyörgytől Budapestig zarándokló Összetartozás Betlehemi Karavánja  lelki indíttatása: ,,Napról napra, városról városra haladva, imádkozva, énekelve, drága szülőföldünkre Isten áldását kérni. Szeretnénk vinni, hordozni azt a hitet, reményt, mellyel Krisztus közénk jött, megtestesült számunkra.”
A 800 éve Szent Ferenc által Greccióban létrehozott betlehem adta a mai mobil karaván ötletét, mely 11 településre vitte el a karácsony üzenetét. Az élő állatokkal utazó karaván miskolci állomásán az edelényi görögkatolikus általános iskola betlehemező gyermekei szerepeltek Csaba testvérrel.

Szeretettel ajánljuk: – Karácsony kincse ITT
– Egyperces – Csaba testvér gondolata ITT
– Ipiapacs, Kisjézus… ITT

Kapcsolódó videó ITT

Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára: OTP Bank, 11734004–20394981. Ha tetszett, megköszönjük, ha használja a MEGOSZTÁS-gombot ? 

Áldó Krisztus Tarcalon

A tarcali Áldó Krisztus-szobor öt gránittömbből áll, 8,5 méteres magasságával és közel 50 tonna súlyával Európa legnagyobb Krisztust ábrázoló gránit szobra. 2015-ben állították fel, s abban az évben alakították ki a szoborhoz vezető sétányt is. Fentről gyönyönyű panoráma tárul a szem elé, s a folyamatosan parkosított környezet is lelket pihentető, szépen ,,beálltak” a növények az évek során. Az alkotó Szabó Sándor, az ajándékozó pedig Petró Attila.
Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára: OTP Bank, 11734004–20394981. Ha tetszett, megköszönjük, ha használja a MEGOSZTÁS-gombot ? 

TRIANON 103 – Gyalog Grácból Mariazellbe

Fejezetek a magyarság történetének elmúlt százhárom évéből

Több mint négy évtizedes múltra tekint vissza a Gráci Magyar Katolikus Közösség Mindszenty-Vadon Emlékzarándoklata

Hatvanhat esztendővel ezelőtt, 1957 szeptemberében a stájerországi kegyhely 800 éves évfordulója alkalmából a gráci magyarok nemcsak autóbusszal érkeztek Máriazellbe: két diák kerékpárral, négyen pedig, élükön Vongrey Félix Gusztáv cisztercita szerzetes atyával, gyalog tették meg a háromnapos utat. Máig élő hagyományukat csak később, a hetvenes évek végén elevenítették fel és alapozták meg újra a gráci magyarok, azóta – kisebb megszakításoktól eltekintve – évente rendszeresen megszervezik a kegyhely gyalogos felkeresését. A nagy múltú, időközben Mindszenty-Vadon Emlékzarándoklat névre keresztelt nyár végi búcsújárás történetét néhai Ugri Mihály, a Gráci Magyar Katolikus Közösség Pasztorális Tanácsa volt ügyvezető elnökének elmesélése alapján ismertük meg.

Olvassa tovább!

TRIANON 103 – Akin átsütött az Isten Lelke

Trianon 103 – Fejezetek a magyarság történetének elmúlt százhárom évéből

139 éve született Slachta Margit

Slachta Margit 1884. szeptember 18-án született Kassán. A Szociális Testvérek Társaságának megalapítója, keresztény feminista politikus, az első magyar női országgyűlési képviselő emlékét 89 esztendőn végighúzódó életútja és két évvel ezelőtti budapesti újratemetése eseményének felelevenítésével, valamint Józsa Judit alkotásának bemutatásával idézzük fel. Az említett kompozíció törékeny, pici, jóságos tekintetű nagyasszonya a Szociális Testvérek apátnőjeként a rájuk jellemző viseletben, szerényen mosolyog ránk. Teljes alakját szinte magába öleli az a pad, amelynek hátlapja magyar tulipánmotívumokból font, keresztet formázó életfa. „Rendkívül fontos ez a szimbólum, hiszen Slachta Margit egész életét meghatározta a három sarkalatos erény: a hit, a remény és a szeretet. Valóban a szeretet, az igazságosság, a béke eszköze, a remény hordozója, a szegények és az elnyomottak szolgálója volt” – fogalmaz alkotásáról és portréja alanyáról Józsa Judit kerámiaszobrász, művészettörténész.

Olvassa tovább!

TRIANON 103 – Fénnyel ölelt Miatyánk

Lukácsovits Magda alkotása

Trianon 103 – Fejezetek a magyarság történetének
elmúlt százhárom évéből

A szászrégeni templomban is minden festmény igazi elmélkedés, istendicséret és imádság

A szászrégeni római katolikus templom freskói 1968-ban készültek; az egyházközség plébánosa akkor Szirmai Béla atya volt. A XVIII. század második felében, barokk stílusban épült egyhajós kis templom mennyezetét a keresztény világ legismertebb imája, a Miatyánk alapján készült képek, Lukácsovits Magda alkotásai díszítik.

Olvassa tovább!

Szent kultúra mindenkinek – áldott programokon

A BÉKE NYOMÁBAN – A LÉLEK HÚRJAIN
 ,,Keresd a békét, és járj a nyomában!” –szólt a kicsi, de erős hangszóróból a Miskolci Ars Sacra Fesztivál szignálja – Nagy Nándor szerzeménye – a település hagyományos hónap eleji régiségvásárán, miközben önkéntesek szórólapokkal, műsorfüzetekkel, s szavakkal invitálták a nézelődőket a rendezvényre. ,,Ez az áldott program a lélek húrjain keresztül szólítja meg az embereket” – fogalmazott egy szervező. A séta során kerestük a régiségvásár szakrális tárgyait, melyek – még a néhol méltatlan környezetben is – jelként vonzották magukra a tekinteteket… 

Tavaly még csak pár eseménnyel csatlakozott Miskolc az országos Ars Sacra Fesztiválhoz, idén viszont az országos rendezvénysorozat vidéki központja, s az erdélyi Nagyszeben mellett kiemelt helyszíne lesz a település, teleírhatják naptárjukat szeptember 15. és 24. között azok a helyiek, akiket érdekel a ,,szent kultúra”. A miskolci eseménysor 46 programot kínál, mintegy négyszáz fellépővel, a város számos helyszínén.

– A vizuális és auditív művészetek széles spektrumát öleli fel a fesztivál – ingyenes – programkínálata. Természetesen reméljük, hogy nem csak vallásos embereket érdekelnek az eseményeink –, mindenkit várunk szeretettel. De azért ne legyünk naivak se: elsősorban azok érdeklődnek ilyen egyházi jellegű programok iránt, akik eleve ,,benne vannak”. Az nagy ajándék és kegyelem, ha a színes program láttán-hallatán a nem hívők is késztetést éreznek, hogy bekapcsolódjanak. Bízunk a Jóisten kegyelmében, hogy ezek a művészeti alkotások bennük is megmozdítanak valamit – mondja Flach Antal, szervező, a zenei rész koordinátora.
Zeneszerzés a Szentlélekkel
A miskolci fesztivál megrendezését kezdeményező és részben magára vállaló Éltető Lélek Alapítvány felhívást intézett a régióban működő zeneszerzőkhöz, hogy a program szellemiségéhez kapcsolódva, „Keresd a békét!” címmel kórusok, kisebb zenekarok számára zeneműveket alkossanak.

Olvassa tovább!