A szeretet költő-pedagógusa

Sík Sándor emlékfélév

Születésének 130. évfordulóján munkásságát megidéző sorozattal szeretne hozzájárulni lapunk, hogy Sík Sándor életműve ismét visszakerüljön a köztudatba.

,,Ki voltam én? Mi voltam én? / Ki mondja meg nekem? / Valami kötél elszakadt: / Elment az életem. / Elszabadult és nyomtalan / Az űrben elbolyong, / Mint a nehéz köd-ég mögött / A néma napkorong”
Sík Sándor költői jóslatát az idő, a XX. század második fele beteljesítette: az alkotóval együtt az életmű is eltűnt a látókörünkből.

Olvassa tovább!

Mindigpalacsintás Fecske-versek

Fecske Csaba három verse került kisvideónkba a Mindigpalacsinta című kötetből (Titok, Esti műsor, Félelem) két unokája, Fecske Zoltán és Földvári Áron, illetve Károlyi Zsófia előadásában. A miskolci költő írásaival a Keresztény Élet hetilapban is találkozhatnak.

További VERSVIDEÓK: 
Dsida Jenő: Kóborló délután kedves kutyámmal ITT
Lackfi János: Isten-keresgélő ITT
Buda Ferenc: Ne rejtőzz el… ITT

Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.

Kiss Anna (saját) verset mond

Kiss Anna (Gyula, 1939. január 26.–) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és kétszeres József Attila-díjas (1975, 1992) magyar költő, drámaíró, író. A Magyar Művészeti Akadémia Irodalmi Tagozatának tagja (2007) olvassa fel két rövid versét a miskolci könyvheti programok egyik rendezvényén, a II. Rákóczi Ferenc Megyei Könyvtárban. (2018. jún. 6.)

(Köszönettel vesszük a megosztást, s örömmel várjuk feliratkozását hírlevelünkre.)

Lackfi János: A hajlékkészítés zsoltára

,,Hajléktalan Jézus” a nagyvárosokban (3/3.)
Az együttérzés szobra verset ihletett

Köztéri padon fekve, arctalan hajléktalanként ábrázolja Krisztust egy életnagyságú bronzszobor – Timothy Schmalz kanadai szobrász alkotása, melyet 2013-ban állítottak fel Torontóban. A szobor egy-egy másolatát azóta több nagyvárosban elhelyezték. A Hajléktalan Jézus-szobor Budapesten is megjelent, majd országjáró körútra indult a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szervezésében. Miskolcon a szoborállításhoz kötődő műsorban Madarász Éva színművész, az alkotás magyarországi elhelyezésének egyik ötletgazdája mondta el Lackfi János A hajlékkészítés zsoltára című versét, melyet a költő a szobor budapesti bemutatása alkalmából írt.

Előző részek: Egy volt hajléktalan vallomása IDE KATTINTVA
Diákgondolatok a szobor kapcsán IDE KATTINTVA

Közreműködött a Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium kórusa működött közre Herpainé Velkey Klára vezetésével.

További Lackfi János-versek: Dorottya legyőzi a hisztit IDE KATTINTVA
                                                    Lackfi János: Isten-keresgélő IDE KATTINTVA

(Köszönettel vesszük a megosztást, s örömmel várjuk feliratkozását hírlevelünkre.)

Versfüggő fülke – A költészet hatalmáról

A költészet hatalmáról, Lillafüreden

Örkény István kedves novellája (Ballada a költészet hatalmáról) ihlette a VersVonal – a verset mondó telefonfülke – születését. A ,,versfüggő fülke” Lillafüreden mutatkozott be a költészet napján –, József Attila születésnapján. A II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár évről évre itt rendezi a költészet ünnepét, hiszen itt született József Attila gyönyörű szerelmes verse, az Óda, s a vízesésnél szobra ,,nézi a hegyek sörényét”. Kisvideónkban a telefonfülke 4-6 verssorosait illetve Csörnök Mariann, a könyvtár PR-munkatársa gondolatait hallgatva követhetjük végig a ,,poétikus” történetet a fülkeállítástól a dekorálásig. (A telefon április 11. után egy hétig áll Lillafüreden, állandó helyen Miskolcon lesz, a megyei könyvtár előtt.)

Elhangzó versrészletek:

Endrődi Sándor: A szeretetről; Weöres Sándor: Szembe fordított tükrök; Füle Lajos: Mit kívánsz?; Hamvas Béla: Isten tenyerén ébredtem

Az Örkény-novella a májusi Új Misszióban is olvasható