TRIANON 103 – Rabságon innen, szabadságon túl

FEJEZETEK A MAGYARSÁG TÖRTÉNETÉNEK
ELMÚLT 103 ÉVÉBŐL

A 95 évet élt Orbán László prelátus helytállása a háború, a Maniu-gárda, a Duna-csatorna fojtogató légkörében

Orbán László prelátus, címzetes esperes, nyugalmazott plébános (1918–2013) Bélafalván született 1918. január 25-én. 1943. június 6-án Kolozsváron szentelte pappá Márton Áron püspök. Gyergyócsomafalván 3, Csíkszeredában 1, Bátoson 1, Kézdialmáson 18 és Gyergyóremetén 37 évig teljesített papi szolgálatot. A másik, örök otthonba életének 95. és papságának 70. évében – rubinmiséje előtt –, 2013. március 11-én ment át a gyergyószentmiklósi Szent Erzsébet Öregotthonban. Végső nyugalomra – óhaja szerint – Gyergyóremetén a régi templom és a Hősök emlékműve szomszédságában helyezték.
Tizenöt évvel ezelőtt, 2008-ban folytattunk és rögzítettünk vele egy nagyobb lélegzetű beszélgetést, amikor Jakab Antal püspökkel kapcsolatos emlékeiről kérdeztük. Akkor a második világégés alatti Gyergyó-medencei szolgálatáról, a Maniu-gárdisták általi meghurcoltatásáról, későbbi brassói vizsgálati fogságáról és a Duna-csatornánál végzett egyévnyi kényszermunkájáról is mesélt. Nyilatkozatának ez a része most, a Trianon 103 sorozatban jelenik meg először.

1944: „Lóháton jártam a községeket”

Olvassa tovább!

TRIANON 103 – Krisztusképes feszületek

FEJEZETEK A MAGYARSÁG TÖRTÉNETÉNEK
ELMÚLT 103 ÉVÉBŐL

Másfél évszázad után újra áll pléhkrisztusos kereszt
a búzamezőn

„Krisztus keresztje nekünk Istennek ereje”
(vö.: 1Kor 1,17–18).

Buczkó József hajdúnánási egyházközségi világi elnök, néprajzkutató, képzőművész, kovács, címzetes múzeumigazgató és családja jóvoltából 2022. április 10-én Hajdúnánás és Hajdúdorog határának találkozásánál, félúton a két település között, a kerékpárút mellett Isten dicsőségére és hálából Határdombi Pléhkrisztusos fafeszületet és Móricz Pál Emlékkövet állítottak. Az azt megelőző utóbbi Pléhkrisztusos feszület állítása másfél évszázaddal azelőtt történt.

Olvassa tovább!

Jó, hogy minket a hitre ,,érzékenyítenek”

A pápalátogatásról – görögkatolikus szemmel
– Kriván Anita összefoglalója –

Nagy öröm volt számomra, amikor hivatalosan is bejelentették, hogy Magyarországra érkezik Ferenc pápa és elhozza Krisztus üzenetét. Nagyobb szükségünk van most erre, mint valaha. Kattogott is az agyam; – 41. útja ez a pápának és abból 1,5 éven belül másodszor találkozik magyarokkal (ha Csíksomlyót is számolom, akkor harmadszor). Milyen fontosak vagyunk neki. Fontos ez a kis ország, nem hiába, hisz az első, akit már 1000 éve Szűz Mária oltalmába ajánlottak. (Patrona Hungariae).

Szeretettel ajánljuk: – Felhők fölött a Guadalupei Szűzanyánál ITT (Kriván Anita 5636 m magasan)

Olvassa tovább!

TRIANON 103 – A tordatúri Madonna

FEJEZETEK A MAGYARSÁG TÖRTÉNETÉNEK
ELMÚLT 103 ÉVÉBŐL

Erdély legrégibb, középkori Mária-szobrának újjászületése

Az 1933. január 8-án Nagykárolyban született és 2017. május 7-én bajor földön elhunyt Lukácsovits Magda festőművész nevéhez Erdély-szerte számos freskófestés, oltártér-rendezés, szoborhelyreállítás fűződik. „Ostobaság volna azt mondani, hogy azért lettem egyházi festő, mert kulák voltam, a kettőnek semmi köze nincs egymáshoz. Azért lettem egyházi festő, mert jól megtanultam a hittant és sokat gondolkoztam!” „Ha munkám a templomokban akár csak egyetlen embert is megindított, már nem volt hiába” – idézzük sokszor a gondolatait. Hatodik halálévfordulója napján, a Szűzanya hónapjában saját szavaival emlékezünk meg róla, és felelevenítjük, miként mesélt ő maga arról az állagmegóvó munkáról, amelyet Erdély legrégibb, középkori Mária-szobra, a tordatúri Madonna helyreállítása során végzett.

Olvassa tovább!

Szíházi Olimpia, passiókkal

Nem maradnak ki a A 10. Színházi Olimpiáról a szakrális témájú előadások sem: külföldi produkciók mellett bekerült a programba többek között a magyarpolányi passió és a budapesti Nemzeti Színház Csíksomlyói passiója is. A nagyszabású rendezvénysorozat – melynek idén Budapest és hazánk más települései adnak otthont – április 15-én hivatalosan is kezdetét vette. A világ színházi életének meghatározó társulatai, alkotói mutatkoznak be: mintegy 58 ország 400 társulata. A nemzetközi találkozón minden színházi műfaj helyet kap: a prózai és a zenés színház, a tánc-, bábművészet, sőt a cirkuszi attrakciók világa is, de fellépnek a hazai falusi színjátszók és az európai diákfesztiválok legjobbjai is.

Ima az artistáért

A színes megnyitóesemény nagy attrakciója volt, ahogy ifj. Simet László világhírű artista 40 méter magasan, több mint 300 méter hosszan sétált át a Duna felett, biztosítás nélkül. Középtájon még le is térdelt a kötélen, s integetett az őt a budai és pesti rakpartról visszatartott lélegzettel figyelő ezreknek. A tömegből az utolsó lépéseknél kitört a felszabadító, nemzetünk fiára büszke üdvrivalgás. Biztosan nem volt egyedi az sem, amit egy néző írt az egyik híradásnál hozzászólásként: ,,Világraszoló esemény volt! Végig imádkoztam érte… Gratulálok a csodálatos teljesítményhez és kívánom, hogy tovább hirdesse a magyar emberek ügyességét!”

Másszunk fel a (kereszt)fára

SIENAI SZENT KATALIN LEVELEIBŐL

Sienai Szent Katalin – az Egyház tanításának doktora – leveleit már életében elkezdték gyűjteni. Kortárs feljegyzésből tudjuk, hogy ismerősei a nekik szóló leveleket lemásolták és elküldték egymásnak, hogy mások is meríthessenek  tanításából.

,,…minthogy kicsi és szűk a szívünk, azt akarom, hogy úgy tégy, mint Zakeus, aki kistermetű lévén fára mászott, hogy meglássa Istent. Amely serénységgel kiérdemelte, hogy hallhassa az édes szót, mondván: ‘Zakeus, térj a házadba, mert ma veled kell étkeznem!’ Így kell nekünk is cselekednünk. Mivel szűkszívűségünk és csekély szeretetünk miatt kicsik vagyunk, szálljunk fel a szentséges kereszt fájára. Ott majd meglátjuk és megérintjük Istent, ott majd megtaláljuk kimondhatatlan Szeretetének és szerelmének tüzét, mellyel egészen a kereszt szégyenéig rohant, amely magasba emelte Őt…. Mint a szerelmes engedelmeskedett az Atyának a legnagyobb tisztelettel. (…)

Olvassa tovább!

Forduljunk most a Szűzanyához!

,,Forduljunk most a Szűzanyához. Őrá bízok minden magyart, a Magyarok Nagyasszonyára, akit királynőként és patrónaként hívtok segítségül. És innen, e nagyszerű városból és e nemes országból az ő szívére szeretném bízni az európai kontinens hitét és jövőjét, amelyre e napokban sokat gondoltam, különösképpen a béke ügyét… (…) Kedves testvéreim, azt kívánom nektek, hogy Krisztus örömét terjesszétek: Isten éltessen benneteket! …a szívemben hordozlak benneteket, és kérlek, hogy imádkozzatok értem. Isten, áldd meg a magyart!” – mondta Ferenc pápa a nemzet főterén tartott szentmise végén, így imádkozva: 

IMÁDKOZZUNK FERENC PÁPÁVAL

,,Szent Szűz, tekints a különösen sokat szenvedő népekre! Tekints különösen a szomszédos, meggyötört ukrán és orosz népre, neked szentelt népeidre!
Te, aki a Béke Királynője vagy, öntsd az emberek és a népek vezetőinek szívébe a vágyat, hogy a békét építsék, hogy a következő nemzedékeknek a remény jövőjét nyújtsák, ne a háborút; egy bölcsőkkel és nem sírokkal teli jövőt; egy testvérekkel és nem falakkal teli világot!
Reád tekintünk, Istennek szent anyja: Jézus feltámadása után te kísérted a keresztény közösség első lépéseit, az imádságban egységessé és állhatatossá téve őket (vö. ApCsel 1,14). Így tartottad össze a hívőket, engedelmes és segítő példáddal őrizve az egységet. Hozzád imádkozunk az Egyházért Európában, hogy újra megtalálja az imádság erejét, hogy újra felfedezze a te alázatodat és engedelmességedet, a tanúságtétel lelkesedését és az igehirdetés szépségét. Reád bízzuk ezt az Egyházat és ezt az országot. Te, aki Fiad feltámadásának örvendeztél, töltsd el szívünket az ő örömével…”

Szeretettel ajánljuk: – A pápalátogatás Forráspontja ITT

Ha tetszett, megköszönjük, ha használja a MEGOSZTÁS-gombot ? Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára: OTP Bank, 11734004–20394981 

TRIANON 103 – A ,,leforrázott” vallásügyi megbízott

Lukacsovits Magda csomaközi mennyezetképe

FEJEZETEK A MAGYARSÁG TÖRTÉNETÉNEK
ELMÚLT 103 ÉVÉBŐL

„A vallásügyi megbízott leforrázva távozott”
Lukácsovits Magda csomaközi mennyezetfreskójának történelmi háttere

Az 1950-es évek végén a világegyházban nagy változások történtek. 1958. október 10-én meghalt XII. Piusz pápa. Helyében – XXIII. János néven – Angelo Giuseppe Roncalli velencei pátriárkát választották meg pápának. A Vatikán politikája az ő ideje alatt (1958–1963) teljesen új irányvonalat vett, különösen ami a kommunista országok kormányaival való kapcsolatot illeti. Ez az úgynevezett keleti politika elsősorban a pápa jóságos, megnyerő, másokat messzemenően megérteni akaró egyéniségének, továbbá egy sereg nagy vatikáni diplomataegyéniségnek volt köszönhető. Ez utóbbiak abból a meggondolásból indultak ki, hogy a kommunizmus csakis egy nagy világégés esetén bukhat el. Az is világos volt előttük, hogy a kommunista országok vezetői a vallást tövestől ki akarják tépni alattvalóik lelkéből. Noha még a legateistább országokban is élt egy földalatti egyház, csak idő kérdése volt, hogy mikor esik le az utolsó kereszt is a – nemegyszer múzeumokká, sporttermekké, mozikká átalakított – templomokról. A Rendkívüli Ügyek Kongregációjában a bíborosok arról folytattak élénk eszmecseréket, hogy mily módon juthat levegőhöz az a sok katolikus hívő. Elhatározták tehát, hogy az Egyház nyit az ateisták felé, és közben „megpróbálja gyermekei számára összeszedni az önkényuralom asztaláról lehulló becsületmorzsákat”.

Olvassa tovább!

Áprilisi Új Misszió

(Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára:
OTP Bank, 11734004–20394981)

A borítón: Szentsír a Miskolc-selyemréti templomban
– Láthatatlan útitárs
– Krisztus a jövőnk – Ferenc papa látogatásáról
– Fehér köpeny a csendből
– Könnyekből nőtt virágok – Az élet fontosabb a pénznél
– Teréz misszió – Bruno atya földi és égi ,,angyala”
– Zarándok kódex
– ,,Megszólaló” szentképek – Újra és újra eláruljuk…
– A kereszt csendes munkatársai
– Tanúságtétel könyvlapokon
– Az ,,Isten vándora” – Az első szentmise a börtönben
– Názáreti völgyek lilioma – Prohászka Ottokár litániás lelkülete
– Csordultig tele volt szívvel – Petőfi sugárzó verssorai
– Fogadd el a keresztedet! Krisztus legborzasztóbb órája – az emberiség jövője

Novellák, a hitéletet segítő olvasmányok… A lap 5 példány fölött a szerkesztőség címén rendelhető meg (3502 Miskolc, Pf. 272.). Egyéni előfizetés a Magyar Posta Hírlap-előfizető Irodánál lehetséges (Budapest, Orczy tér 1.).  Drótposta: hirlapelofizetes@posta.hu

TRIANON 103 – Legyőzhetetlen lelkierő

Jakab Antal püspök a börtönévek után

FEJEZETEK A MAGYARSÁG TÖRTÉNETÉNEK
ELMÚLT 103 ÉVÉBŐL

Antal Zoltán doktor feljegyzéseivel emlékezünk a 13 évnyi börtönrabságból 59 éve szabadult Jakab Antal püspökre

Dr. Jakab Antal gyulafehérvári teológiai tanárt, vicerektort és titkos ordináriust koholt vádak alapján 1951. augusztus 24-én tartóztatta le és hurcolta el a kommunista államhatalom. Az egyházmegye későbbi püspöke 42 éves korától 55 éves koráig raboskodott Románia megsemmisítő börtöneiben. Az igazságtalan és kíméletlen fogságból 12 év, 7 hónap és 23 nap elteltével, az 1964-es általános amnesztia eredményeképpen, 1964. április 16-án szabadult.

Olvassa tovább!