Ős-operák 2. – Szent Jakab-játék

Két közismert szent történetét feldolgozó zenés játék ősbemutatóját is tartották a 2018-as miskolci operafesztiválon. Selmeczi György zeneszerző a népi színjátékok, liturgikus drámák műfaját újította meg a kortárs opera segítségével. A Szent Márton-játék a Savariában (Szombathely) született tours-i püspök életútját dolgozta fel, míg a másik zenés egyfelvonásos, egy Szent Jakab-játék a vértanú apostol életének végét idézte meg: a középkori Legenda Aureából, Jacobus de Voraginea művéből ismert küzdelmét a mágussal, valamint mártíromságát vitte színre.

A Szent Márton-játék itt tekinthető meg

SZENT JAKAB -JÁTÉK színlap 

Olvassa tovább!

Blues-feeling Big Daddy Wilsonnal

Jézussal szeretnék sétálni…

,,Blues is a Feeling! Feel Me!” címmel a miskolci operafesztivál szervezésében 2016. június 16-án fergeteges koncertet adott Big Daddy Wilson és a Ripoff Raskolnikov Band a Miskolci Nemzeti Színház Nyári Színházában. Felvételünkön két szám hallható, fotókkal megtűzdelve, melyek véletlenszerűen kerültek a zenékhez. A második (3:10-től – I want Jesus to walk with me) megható, fohász-jellegű szövegét a videó alatt eredeti nyelven és fordításban is közöljük.

When the Saints Go Marching In – Malek Andrea, Miskolc Dixieland Band ITT

Videók a 2017-es Bartók Plusz Operafesztiválról:
Phone’ – zenemű 100 gramofonra IDE KATTINTVA
Lajkó Félix koncertjén, IDE KATTINTVA

Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.

Jézussal szeretnék sétálni ://
Egész életen át tartó zarándokutamon
Szeretném, hogy Jézus velem járjon

Olvassa tovább!

A Mars a Planétákból

Ha van zene, van zeneszerző – ha van Univerzum, van Teremtő

Sok tudós szerint már maga a világegyetem létezése bizonyíték arra, hogy van Isten. Bolygónk komplexitása, tökéletessége olyan tudatos tervezőre mutat, aki nem csak megteremtette a világegyetemet, de a mai napig fenntartja azt… Szép hasonlatot találtunk egy írásban a világhálón: ,,Képzeld el, hogy eléd tartok egy festményt. Amikor meglátod a képet, milyen bizonyítékra van szükséged ahhoz, hogy megállapíthasd: létezik-e a festő? …  A festmény abszolút bizonyíték arra, hogy létezik az a valaki, aki megfestette, nem kell őt látnod ahhoz, hogy higgy a létezésében… Ugyanez a helyzet a világegyetemmel is: létezése abszolút bizonyíték arra, hogy van teremtője.”

A Csillagok háborúja zenéjének ihletője

De a festmény helyére behelyettesíthetjük akár a zenét is: ha van zene, van zeneszerző… A Planéták c. zeneműé pl. Gustav Holst. Az első tétel a, Mars hallható kisvideónkban, melynek érdekessége, hogy ez ihlette John Williamst, amikor a Csillagok háborúja zenéjét komponálta.

Olvassa tovább!