A Károly-híd szentjei

A Moldva fölött átívelő Károly-híd (Karlov most) Európa egyik legrégibb hídja, Prága szimbóluma. A Moldva első állandó hídja. Az UNESCO világörökség részét képező hídon
30 – főként barokk – szenteket ábrázoló szobor található. 

A helyén először egy fahíd állt, majd a Judit-hídnak nevezett kőhíd, ami építtetőjéről, Türingiai Juditról (Judith von Thüringen , 1135-1174), II. Ulászló cseh király feleségéről kapta a nevét. Judit királyné ezzel a híddal szeretett volna kedveskedni a prágaiaknak, akik kimondottan nem szerették királyuk német származású feleségét.
Miután a Judit-hidat 1342 tavaszán elvitte a jeges ár, annak alapjait felhasználva 1357-ben kezdték építeni az új hidat, aminek terveit Peter Parer német építész készítette, akinek munkássága később döntően meghatározta Prága arculatát. Az alapkövet maga IV. Károly német-római császár helyezte el 1357. szeptember 7-én. Mintegy 45 éven át készült az új híd.

Olvassa tovább!

Órajáték, felpörgetve

BOLDOGASSZONY ANYÁNK, SZÉKESFEHÉRVÁROTT

(Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.)

Kapcsolódó videó: – Óránként menetelő apostolok – a prágai Orloj bábjátéka ITT

Lassan vonulnak el a nézők szeme előtt a székesfehérvári órajáték legendás magyar királyokat ábrázoló figurái, míg a harangok eljátsszák a Boldogasszony anyánkat és egy középkori dallamot („O Pastor aeterne”). Videónk érdekessége, hogy nem várjuk végig a mintegy 5 perces szemlét, hanem kicsit felpörgettük a képkockákat, és így csak régi néphimnuszunk dallamsorában köszönt bennünket a harsonás, Szent István király, Szent Imre herceg, Szent László király, Szent Erzsébet, Szent Margit, Mátyás király és Beatrix királyné.

Olvassa tovább!