A Károly-híd szentjei

A Moldva fölött átívelő Károly-híd (Karlov most) Európa egyik legrégibb hídja, Prága szimbóluma. A Moldva első állandó hídja. Az UNESCO világörökség részét képező hídon
30 – főként barokk – szenteket ábrázoló szobor található. 

A helyén először egy fahíd állt, majd a Judit-hídnak nevezett kőhíd, ami építtetőjéről, Türingiai Juditról (Judith von Thüringen , 1135-1174), II. Ulászló cseh király feleségéről kapta a nevét. Judit királyné ezzel a híddal szeretett volna kedveskedni a prágaiaknak, akik kimondottan nem szerették királyuk német származású feleségét.
Miután a Judit-hidat 1342 tavaszán elvitte a jeges ár, annak alapjait felhasználva 1357-ben kezdték építeni az új hidat, aminek terveit Peter Parer német építész készítette, akinek munkássága később döntően meghatározta Prága arculatát. Az alapkövet maga IV. Károly német-római császár helyezte el 1357. szeptember 7-én. Mintegy 45 éven át készült az új híd.

Olvassa tovább!

,,Minden bűnt távol kerüljünk!”

Nagyböjti ima a Kallós Archívumból 

Immár a Házsongárdi temetőben nyugszik Kallós Zoltán, kétszeres Kossuth-díjas erdélyi néprajzkutató-népzenegyűjtő: életének 92. évében, 2018. február 14.-én tért meg a Teremtőhöz…

Kisvideónkban: Nagyböjti ima az ,,Uram, irgalmazz nekünk” című, moldvai magyar szentes énekeket és imádságokat tartalmazó CD-ről – Kallós Zoltán klézsei gyűjtése

Párszor láttam/hallottam. Tíz évvel ezelőtt a budapesti táncháztalálkozón a Kallós Archívum hatalmas gyűjteményének egyik lemezéről, az Uram, irgalmazz nekünk című, moldvai magyar szentes énekeket és imádságokat tartalmazó, külsejében is reprezentatív kiadványról kérdeztem.

Olvassa tovább!