TRIANON 103 – „A hitünket nem tudták elvenni”

Lénár Károly – Forrás: Felvidék_Ma

FEJEZETEK A MAGYARSÁG TÖRTÉNETÉNEK
ELMÚLT 103 ÉVÉBŐL

Augusztus 20.: hatvan éve szabadult a börtönből és tizennyolc éve hunyt el Lénár Károly esperes-plébános, pápai káplán, hányatott sorsú felvidéki magyar teológus

Az 1963. esztendőben augusztus huszadika fontos nap volt Lénár Károly atya életében: tizenkét év után – amnesztia nyomán – kiszabadult a kínzó börtönökből, amelyeknek a celláiba ártatlanul zárta be őt a kommunista hatalom. De nem ez az egyetlen életesemény, amely Károly atya sorstörténetében augusztus huszadikához kapcsolódik: Krisztus bátor hitvallója 2005-ben ezen a napon tért haza a Mennyei Atyához. A kettős évforduló nélkül is illenék megemlékeznünk róla Trianon 103 sorozatunkban – és ezt most a Ma7 cikke, valamint más források alapján, tisztelet- és kegyeletteljes főhajtással meg is tesszük.

Olvassa tovább!

Visky András: Esti ima

EUCHARISZTIKUS SZAVALÓVERSENY – Szeles Chloe (Izsa – Felvidék) előadása

Az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszushoz kapcsolódóan rendeztek szavalóversenyt Miskolcon, melynek központi témája az Oltáriszentség volt. Sorozatunkban a helyezett szavalatokat tesszük közzé.

– Az előző rész – Sík Sándor: Jó nekem, Uram ITT
– Következő rész – Wass Albert: Én és az Isten ITT

Szeretettel ajánljuk: – Vihula Mihajlo gitárművész előadása – ,,Csordul a könnyem…” (Handel-operaária a miskolci eucharisztikus szavalóverseny gáláján).

Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.

Mindent vállalva – Esterházy Jánosra emlékezve

Beszélgetés Esterházy Jánosról Pawel Cebula OFM Conv. atyával, Esterházy János boldoggá avatási eljárásának posztulátorával. Szó esik a mártír politikus életéről, áldozatáról, s arról is, hogy még halála után is üldözte a kommunista rendszer: méltatlanul kezelt hamvai hosszú idő után kerülhettek a végső nyughelyre, az Alsóbodokon kialakított Esterházy-zarándokközpont altemplomába. Szó esik arról is, hol tart jelenleg a boldoggá avatási eljárás. 

Pawel atya az egri minorita templom plébánosa, az interjút ott készítettük. A gondolatok ,,hátterében” alsóbodoki képek-képsorok láthatók, melyeket a Charta XXI. Megbékélési Mozgalom 2019 hamvazószerdai zarándoklatán vettünk fel. 

Szeretettel ajánljuk: – Ima Esterházy János boldoggá avatásáért ITT
– A pápa és a gróf a kiengesztelődésért – Ďurčo Zoltán, a nyitrai egyházmegye helynökének gondolatai ITT
– A megbékélés (zarándok)útján ITT

– Korábbi interjúnk (más témában) Pawel atyával: Pawel atya és a babakocsi ITT

Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.

Gombaszögi nagymacska az Európai jaguár

Kretzoi Miklós paleontológus 1942-ben Gombaszögön ásta ki az Európai jaguár csontjait, ezért lett a latin megnevezése Panthera gombaszoegensis. A felvidéki településen egy kút hívja fel a figyelmet erre a kuriózumra.

NOÉ BÁRKÁJA rovatunkból ajánljuk:
– ,,Isten állatkertje” – A karitatív vörösbegy ITT
– ,,Lehajlok a szent humuszig” – talajozó ITT
– A titokzatos szalamandra ITT

Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.

A branyiszkói hős pap…

…aki 1849. február 5-én Branyiszkónál győzelemre vezette a honvédeket.

‘És ti otthagynátok az ellenség kezében Isteneteket?!’ Dehogy hagyták ott…

Erdősi (előbb Poleszni) Imre Nyitrán született 1814. november 4-én, s ott is halt meg 130 évvel ezelőtt, 1890. február 9-én. Atyja Ambrus csizmadia volt.
Poleszni Imre piarista szerzetes lett, a szabadságharc alatt Selmecbányán tanított. Amikor 1849 januárjában Görgei Artúr felsődunai hadteste a bányavárosok felé vonult vissza, a Selmecbányára bevonuló nyolcadik dandár parancsnoka, Guyon Richárd ezredes a piaristáktól kért papot vegyesajkú hadosztálya lelki gondozására.

Olvassa tovább!

A megbékélés (zarándok)útján

FELVIDÉK: Alsóbodok

Alsóbodokon, a gróf Esterházy János zarándokközpontban járt 2019 hamvazószerdáján a Charta XXI. Megbékélési Mozgalom tagjaiból álló zarándokcsoport, hogy részt vegyenek az ott a boldoggá avatás sikeréért minden hónap első szerdáján tartott szentmisén. Kisvideónkban a mozgalom alapítója és a zarándoklat vezetője, Surján László kereszténydemokrata politikus foglalja össze a boldoggá avatási eljárása kezdetén álló, a megbékélés szimbólumává vált mártír politikus napjainknak szóló üzenetét.

(Cikk az Új Misszió áprilisi számában)

Kapcsolódó videók:
– A pápa és a gróf a kiengesztelődésért – Ďurčo Zoltán, a nyitrai egyházmegye helynökének gondolatai ITT
Nagyapa mesél – Trianonról a szétszakított városban ITT

Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.

Pályaművek Somorjáról

A felvidéki Somorjáról is érkeztek rajzok a Legnagyobb szeretet címmel, „Minden forrásom belőled fakad” (Zsolt. 87,7) mottóval az Oltáriszentséget középpontba állító rajzpályázatra, melyek közül néhányat közreadunk az Új Misszió folyóirat későbbi számaiban is. 

Képünkön: Dominik Oross (12 éves) Átváltoztatás című munkája

Olvassa tovább!

Krúdy Gyula: Utazás a Szepességben (Részletek)

,,Takácsok szövőgépe kattog a téli délután kékségébe borult házikókból, amely szövőszékeken egykor Krisztus urunk ingecskéjét szőtték, hogy örökké az tartson, s együtt növekedjen a gyermekkel…”

Képünk Bártfa főterén készült – Fotó: Mikita Gábor

Hallottátok már a felvidéki harangokat? Milyen másképpen szólnak a harangok a Felvidéken, mint az Alföldön! Középkorias csengésükben történelmi zenekarok szólalnak meg, kifinomodott hangjukra mindenféle látományok tűnnek fel szemeink előtt, az ó-tornyok körül eszünkbe jutnak hazánk históriájából való jelenetek; minden harangütés egy varázsló szó, amely csengve, zengve, énekelve mond el borongó századokból való történeteket. Az ember egyszerre közelebb érzi magát nemzeti históriájához, mikor a felvidéki városok harangjait hallja: ősei is ugyanezen harangokat hallották, midőn az akkor még új kockaköveken a templom felé lépegettek, keresztet vetettek, felfohászkodtak, és ugyanezen harangok gyönyörű zenéje mellett elvonultak a város falai közül, hogy itthagyják nekünk izgalmas vagy szomorú történetüket, egy nevet vagy egy évszámot a múlt időkből.

Olvassa tovább!

BÁRTFA – Templom az ablak(ok)ban

Felvidéki világörökség

A lengyel ciszterci szerzetesek alapította felvidéki Bártfa belvárosa főterével –, a Szent Egyed-templommal, a gótikus városházával – 2000 óta a Világörökség része. Rövidke videóképeslapunkban Bártfa főterét és az ott található gótikus Szent Egyed-templomot mutatjuk be – nagyrészt tükröződéseken keresztül.

(Köszönettel vesszük a megosztást, s örömmel várjuk feliratkozását hírlevelünkre.)

Kapcsolódó írás: Krúdy Gyula: Utazás a Szepességben IDE KATTINTVA

További videóképeslapok: Kabócás csönd Máriagyüdön IDE KATTINTVA
Régi magyar áldás – miskolc-tapolcai képek IDE KATTINTVA

Tanúságtétel ,,fényszilánkokból”

„Hangszer vagyok Isten kezében”…

…állandó mottója lehet ez a felvidéki Komáromban élő és alkotó Molnár Rozália kiállításainak, s mondanivalója egyértelmű: üvegmozaik-képeivel ő maga csak egy eszköz az erkölcsi értékek közvetítésében. Képei szeretetről, tiszteletről, hitről ,,mesélnek“. Kisvideónk gyakorlatilag egy szép tanúságtétel, de közben azért sokmindent megtudhatunk a képek készítésének izgalmas folyamatáról, műhelytitkokról is.

,,Beszélgetésszilánk” a mosolyról IDE KATTINTVA

(Köszönettel vesszük a megosztást, s örömmel várjuk feliratkozását hírlevelünkre.)