Egy lap Bukovenszki Zoltán atya szentképgyűjteményéből –
s a képhez íródott gondolatai:
A Luca név hallatára szinte mindenkinek a Luca-széke jut az eszébe, és az ehhez kapcsolódó babonás legenda, miszerint aki elkészíti a Luca-széket, és rááll az éjféli misén, meglátja a boszorkányokat. Ezen kívül jó pár népszokás kötődik e naphoz, ugyanis ez a leghosszabb nap a Gergely naptár bevezetése előtt. A nap szentjéről már kevesebbet tudnak az emberek, teljesen háttérbe szorította a sok babonás hiedelem.
Luca vagy Lúcia ókeresztény vértanú, aki fiatalon, 20 évesen lett az Egyház vértanúja. Gazdag családból származott, aki édesanyja gyógyulásáért szüzességet fogadott Szent Ágotának. Lúcia a házassági hozományát a szegényekre fordította, de a vőlegénye ezt rossz szemmel nézte, és bosszúból feljelentette kereszténység vádjával a hatóságoknál. Mivel nem volt hajlandó az isteneknek áldozatot bemutatni, elvitték egy nyilvánosházba, hogy erőszakkal megbecstelenítsék, de ez a terv a Szentlélek közreműködésével kudarcot vallott. Ezt követően kínzásoknak vetették alá, majd halálra ítélték. A hagyomány szerint akkor halt meg, miután megkapta az utolsó kenetet. Ereklyéje Velencében található. A vakok és a szembetegek védőszentje, egyrészt mert kínzása során meg is vakították, másrészt, mert nevének jelentése: fény.
Szent Lúcia példa lehet a mai kor keresztényének az állhatatosságban, a hitben való kitartásban, a nőknek a tisztaságban.
Ma egyre nagyobb veszély fenyegeti a Krisztuskövetőket, új keresztényüldözés van kialakulóban, sőt, ahogy halljuk, több helyen már kézzel fogható üldözésnek vannak kitéve a keresztények és a keresztény épített örökség.
Mi még ezt annyira nem vesszük észre, nyugodtan mehetünk templomba, élhetjük a katolikus hit vallásgyakorlatait, de mindeközben fel kell készíteni a közelgő veszélyre testünket, lelkünket. Főleg a lelkünket, mert ahogy a Mester is tanítja: Ne attól féljetek, akik megölik a testet, hanem akik a lelket is, a testet is kárhozatra juttatják. Szent Lúcia erős hittel állt ki mindamellett, ami számára érték volt: a hite és a tisztasága. A testi és lelki tisztaságot manapság egyre többen valami rákfenének tartják. Olyan dolognak, amit szégyellni kell. A házassági megőrzött tisztaságot jelképezi a menyasszonyok fehér ruhája, csak épp a legtöbb esetben ez már csupán külsőséggé silányodott.
Jó volna, ha Szent Lúciáról nem a Luca-széke, vagy más babonák jutnának eszünkbe. Hiszen az életét hitéért, vagyonát, házasságát elveiért feláldozó fiatal példája megmutatja, hogy nekünk, ma élőknek is ki kell tudni állni ezekért a keresztényi értékekért ebben a zavaros, minden természetes erkölcsi törvényt sutba dobó világban.
A korábbi részekből: – Magyarok Nagyasszonya ITT
– Jelzőkből font imafüzér ITT
– Angyali munkatársak IDE KATTINTVA
Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.