Tiszteld atyádat és anyádat!

PILINSZKY JÁNOS: TÍZPARANCSOLAT IV.

Úgy tűnik, Isten e parancsolatát szívünkbe, természetünkbe írta; s ez igaz is. De hogy bűnbeesésünkkel mennyire elhomályosultak e törvény betűi, ahhoz elegendő az ősi mítoszokat ismernünk, s egyes primitív népek bánásmódját az öregekkel szemben. A fiatal isten ledönti a régit, az erős törzsbeliek leölik a tehetetlen aggokat. Ez is a természet törvénye, de csak a természeté, a természet homályba, nyerseségbe forduló erőié. Az Ószövetség Istenének mintegy tisztára kellett mosnia az elhomályosodott szavakat, utánarajzolnia az egyszer már leírt, de sötétbe tűnt betűket: „Atyádat és anyádat tiszteljed!”

Olvassa tovább!

Pilinszky-emlékóra 2. – …a plébános

Pilinszky János születésének 100. évfordulója alkalmából Költő volt és katolikus címmel emlékórát tartottak 2021. november 18-án Miskolcon, a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban: három felkért előadó – Gáspár Csaba László vallásfilozófus, Juhász Ferenc pasztorális helynök, mindszenti plébános és Irlanda Kristóf költő, a Miskolci Egyetem hallgatója – beszélt arról, hogyan hatnak rájuk, munkájukra, hivatásukra Pilinszky művei. Kisvideónkban Juhász Ferenc atya előadásának rövidített változata.

– Pilinszky-emlékóra 1. – …a vallásfilozófus ITT
– Pilinszky-emlékóra 3. – …a költő ITT

Szeretettel ajánljuk: – Pilinszky közelebb 1. – Hortai Rita versbarát doktornő előadása ITT
– Képzelt riport Pilinszky Jánossal – irodalmi műsor ITT

Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.

Pilinszky emlékóra 1. – …a vallásfilozófus

Pilinszky János születésének 100. évfordulója alkalmából Költő volt és katolikus címmel emlékórát tartottak 2021. november 18-án Miskolcon, a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban:  három felkért előadó – Gáspár Csaba László vallásfilozófus, Juhász Ferenc pasztorális helynök, mindszenti plébános és Irlanda Kristóf költő, a Miskolci Egyetem hallgatója – beszélt arról, hogyan hatnak rájuk, munkájukra, hivatásukra Pilinszky művei.

– Pilinszky-emlékóra 2. – …a plébános ITT
– Pilinszky-emlékóra 3. – …a költő ITT
Szeretettel ajánljuk: – Pilinszky közelebb – Istennek szánt cselekvés ITT

Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.

Pilinszky közelebb 3. – Istennek szánt cselekvés

,,A vers Istennek szánt tiszta cselekvés anélkül, hogy direkt róla vagy neki szólna.” – Minden versében érződik a háttérben valahol a Jóisten… – hangsúlyozta Hortai Rita a miskolci színészmúzeum ,,olvasószobájában” a költő istenhitére fókuszáló előadásában.
A több mint egyórás előadást összefoglaló utolsó kisvideónkban a következő versek hangzanak el: Négysoros; Passió; Terek; Pedig; Vesztőhely télen; Elég; A mélypont ünnepélye.
 
 
 
(Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.)

Isten nevét hiába ne vegyed!

PILINSZKY JÁNOS: TÍZPARANCSOLAT II.

Az ember legmagasabb rendű találmánya a szó. Az a bizonyos „csak szó” emberi létünk talán legfontosabb valósága. De a szavak közt is királyi rangja van a névnek. Valamit nevén nevezni: szellemi birtoklást és megismerést jelent. A valódi realizmus a szavak szeretetével és tiszteletben tartásával kezdődik.
S ha ez így van, a második parancsolat vajon azt jelentené, hogy Isten személyét a fenség magasával kívánná elhatárolni a földi színtérről? Éppen nem. A ritkán kiejtett szavak gyakran a legdrágábbak, és leginkább tulajdonaink. Gondoljunk a szerelmesekre: milyen féltve ejtik ki egymás nevét, melyben rejtve tulajdon nevük is bennfoglaltatik. Isten második parancsolata ezt a szerelmet kéri számon tőlünk – legbelsőbb lényünket, félelmet és odaadást –, s épp nem távolságot!

Olvassa tovább!

Pilinszky közelebb 1. – ,,Költő vagyok és katolikus”

– Bármelyik versét veszem, mind mögött ott van a Jóisten: legyen lágervers vagy szerelmesvers, mind ,,istenes vers” is egyben – emelte ki Hortai Rita a miskolci színészmúzeum ,,olvasószobájában” a költő istenhitére fókuszáló előadásában. A versbarát doktornő példákat hozott Pilinszky ,,ráébredéseire” is. Kisvideónk az egyórás előadás rövid részletét tartalmazza, s a Halak a hálóban című gyönyörű verssel zárul.

Szeretettel ajánljuk: Pilinszky János: A Nap születése ITT
A második rész ITT
A következő rész ITT

(Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot  –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.)

Pilinszky ,,Szívárnyékban”

Szabó Balázs dalszerző-énekes és Vecsei H. Miklós színművész egyaránt kötődnek Pilinszkyhez, fel is dolgozták a maguk módján a hozzájuk közel álló verseit, prózáit, s ezeket összefűzték egy előadásban. Az egyedi hangvételű, szuggesztív és szubjektív Szívárnyék c. műsort – melynek szerkesztő-rendezője Seres Tamás – Miskolcon a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban is láthatta a nagyszámú érdeklődő.
A fenti kisvideóban az előadás egy perce – részlet a Halak a hálóban című versből. A lentiben a Kegyelem című vers hangzik el.

Szeretettel ajánljuk: – Eltáncolt Pilinszky-szellemiség ITT
– A látszat ingatag póklábain – beszélgetés a bűnről Kuklay Antal Pilinszky-kutató atyával  ITT
– Röpke Pilinszky-gondolat a költészetről ITT

A versek:

Halak a hálóban

Olvassa tovább!

Én vagyok a te Urad, Istened

PILINSZKY JÁNOS: TÍZPARANCSOLAT I.
A tízparancsolat első három parancsolata Istené. Az első tökéletes hódolatot követel, a második különös tiltást közöl; a harmadik parancsolat liturgikus értékű meghagyás Isten napjának megszenteléséről. A maga isteni fenségében mégis leginkább az első parancsolat szól, a másik kettőben már érezzük a közvetítőt, a közbeiktatott tolmács hangját.
Az első parancsolat a legátfogóbb, a legteljesebb, s mintegy kerete az utána következőknek. Azzal, hogy első személyben áll, a törvényadó Isten szavát egy pillanatra áttöri a szerető Atya hangja. Most még csak egy pillanatra, hogy majd ha eljön az órája, visszavonhatatlanul betöltse a világot.

Olvassa tovább!

Pilinszky János: A Nap születése

Pilinszky János meséiből olvasott fel a miskolci színészmúzeumban – a Spanyolnátha művészeti folyóirat Pilinszky-sorozatában – Mikita Dorka Júlia színinövendék. A Nap születése című művet az archívumunkból válogatott hangulatos képsorokkal illusztráltuk.

Szeretettel ajánljuk: – Pilinszky János: Harmadnapon ITT

Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.

Nagyhét, versjegyzetekkel – 9. Húsvéthétfő

PILINSZKY JÁNOS: HARMADNAPON
Tudunk-e örvendeni, hálát adni minden, egészségben eltöltött napért? Tudunk-e hálát adni, ha a megpróbáltatások időszaka véget ér? Tudunk-e változni „Harmadnapon”…, vagy folytatjuk életünket, ahol abbahagytuk…?

A verset elmondta: Hortai Rita
Előző rész: Sík Sándor-vers ITT

Szeretettel ajánljuk: – Eltáncolt Pilinszky-szellemiség ITT
A látszat ingatag póklábain – beszélgetés a bűnről Pilinszk–versek alapján ITT

Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.