– Képzelt riport Pilinszky Jánossal – irodalmi műsor ITT
Pilinszky közelebb 3. – Istennek szánt cselekvés
– Képzelt riport Pilinszky Jánossal – irodalmi műsor ITT
Katolikus folyóirat
– Pilinszky nem az a költő, akiért annyira rajonganék, hogy csakis az ő verseit szeretném szavalni. Ellenben, ha időt szánva rá próbál közeledni hozzá az ember, egyre érdekesebb, egyre mélyebb síkokat fedezhet fel költészetében. Igazából komplexen jó megismerni: egyéniségével, környezetével, barátaival, életfelfogásával, tudásával együtt… – mondta Hortai Rita a miskolci színészmúzeum ,,olvasószobájában” – a Spanyolnátha művészeti folyóirat Pilinszky közelebb c. sorozatában –, a költő istenhitére fókuszáló előadásában.
Kisvideónkban a több mint egyórás előadás tízperces részlete, melyben a következő versek hangzanak el: Panasz; Örökkön-örökké; Ravensbrücki passió; Harmadnapon; Jelenések VIII. 7; Apokrif.
Az előző rész IDE KATTINTVA
A következő rész ITT
Szeretettel ajánljuk: Eltáncolt Pilinszky-szellemiség ITT
– Képzelt riport Pilinszky Jánossal – irodalmi műsor ITT
(Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.)
– Bármelyik versét veszem, mind mögött ott van a Jóisten: legyen lágervers vagy szerelmesvers, mind ,,istenes vers” is egyben – emelte ki Hortai Rita a miskolci színészmúzeum ,,olvasószobájában” a költő istenhitére fókuszáló előadásában. A versbarát doktornő példákat hozott Pilinszky ,,ráébredéseire” is. Kisvideónk az egyórás előadás rövid részletét tartalmazza, s a Halak a hálóban című gyönyörű verssel zárul.
Szeretettel ajánljuk: Pilinszky János: A Nap születése ITT
A második rész ITT
A következő rész ITT
(Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.)
Pilinszky János meséiből olvasott fel a miskolci színészmúzeumban – a Spanyolnátha művészeti folyóirat Pilinszky-sorozatában – Mikita Dorka Júlia színinövendék. A Nap születése című művet az archívumunkból válogatott hangulatos képsorokkal illusztráltuk.
Szeretettel ajánljuk: – Pilinszky János: Harmadnapon ITT
Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.
,,Csoda, mennyi báj és szépség van a gyemekmesékben! ...A boszorkány a gyerekeket állandóan ütötte, amelyik meg jól meghízott, porhanyósra sütötte… A nagymama csöndben volt, mert elájult az elején, egy lavor vízben mosogattam a zöldre vált férjem én… “
Nézzük meg jól, mit is veszünk gyermekeinknek karácsonyra vagy más alkalomból ajándékba! Addig pedig NEVESSÜNK a Péva Ibolya színművész által kedvesen előadott gyermekversen. (A felvétel a miskolci Színháztörténeti és Színészmúzeumban készült.)
Szeretettel ajánljuk:
– A világ leggonoszabb meséiből (Lackfi János) ITT
– Imádkozzunk együtt gyermekeinkért ITT
– Krízisekre kisbabát! – Csaba testvér gondolatai ITT
Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.
A mai napig leginkább ,,Télapós” dalokkal köszöntik a gyerekek a Mikulást. Pedig akadnak már Szent Miklósról szóló kedves énekek is, ezek közül hallunk kettőt ebben a rövidke videóban… A felvétel a miskolci színészmúzeumban készült, ahol a Szent Miklós Óvodából érkezett gyerekek Mikulás-foglalkozáson vettek részt.
Szeretettel ajánljuk: Negyedszázada Szent Miklós nyomában ITT
Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.
Akiknek mond valamit méltatlanul elfeledett költőnk, Pósa Lajos neve, az valószínűleg az ,,Én Istenem, jó Istenem…” imádságot említi… Többet is megtudhattak róla azok, akik a több mint harminc helyszín valamelyikén láthatták az életét bemutató vándorkiállítás tablóit. A miskolci Színháztörténeti és színészmúzeumban 2018. november 9-én nyít a tárlat, s a megnyitón elhangzott a Magyar vagyok című vers is, melyet a költő tanulmányainak városából, a felvidéki Rimaszombatból érkezett Páko Mária előadóművész zenésített meg. A miskolci Fazekas általános iskola diákjaival énekelte együtt a dalt, melyet az iskolások akkor, a helyszínen tanultak meg. A megható előadást a gyorsan előkapott telefonnal rögzítettük.
Ajánlott videók: Pósa Lajos: Dal a hazáról ITT
– Pósa Lajos: Áldja meg az Isten ITT
– Magyar Hiszekegy – a költőnő szülőhelyén IDE KATTINTVA
Pósa Lajos: Magyar vagyok
Magyar vagyok, magyar; magyarnak születtem,
Magyar nótát dalolt a dajka felettem,
Magyar rekord, furulyaszóval
Jakob van Eyck zsoltáraiból is játszott Szurasenkó Dániel, amikor 24 órán át (május 26-án este 7 órától másnap este 7-ig) egyfolytában zenélve magyar rekordot állított be. Néha egyedül muzsikált a miskolci Színháztörténeti és Színészmúzeumban, néha csatlakoztak hozzá zenésztársai. A szigorú szabályok betartására (óránként maximum 5 perc szünet) a Magyar Rekord Társaság elnöke, illetve tanúk is ügyeltek. A zenész elmondta, hogy hajnaltájt voltak nehéz pillanatai, de az ott lévő tanúk biztató segítségével sikerült ezen túllendülnie, nem adta fel. Kisvideónkban a 24. órában játszott Jakob van Eyck-zsoltárokból, majd az utolsó perc örömzenéléséből villantunk fel részleteket.
Kapcsolódó videó: Ave Maria – Szurasenkó Dániel és zenésztársai előadásában
Egy másik rekord, melyet mi is megörökítettünk: „Emeljünk magasba a gyermekeket!” IDE KATTINTVA
(Köszönettel vesszük a megosztást, s örömmel várjuk feliratkozását hírlevelünkre.)
Emlékséta Jókainé Laborfalvi Róza nyomában
Jókainé Laborfalvi Róza 1817. április 8-án született, Miskolcon. Ebből az alkalomból indultak emléksétára a legendás tragika tisztelői a miskolci színészmúzeum szakmai vezetőjével, Mikita Gáborral, aki a városi emlékhelyeknél mesélt Laborfalvi Róza életéről, pályájáról. (Idézeteket olvas föl Mikita Dorka Júlia és Szakálos Balázs)
Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.