TRIANON 103 – Orosz Péter Pál vértanúsága

Fejezetek a magyarság történetének elmúlt százhárom évéből

A kárpátaljai görögkatolikus lelkipásztor a rászorulók iránti elkötelezettség és a szilárd hit jegyében élte életét
– harminchat éves volt, amikor meggyilkolták

Orosz Péter Pál 1917. július 14-én született a magyarországi, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Biri községben, mélyen vallásos keresztény családban. Két év múlva Kárpátaljára költöztek. Péter kétéves volt, amikor görögkatolikus pap édesapja meghalt, majd kilencévesen édesanyját is elveszítette. A huszti gimnáziumban érettségizett, 1937-ben pedig felvételt nyert az ungvári szemináriumba. Nőtlenséget fogadott és 1942. július 28-án a munkácsi görögkatolikus eparchiában pappá szentelték.

Olvassa tovább!

,,Kapaszkodj belém!…” – Isten a kezét nyújtja a bajban

                                                             KÉZEN FOGVA ISTEN ORSZÁGA FELÉ
– Az emberek a kilátástalanságban, nehézségekben, a rajtuk kívül álló szomorú események sodrásában talán jobban tudnak kapaszkodni az Isten- be, sokkal mélyebben tudnak hinni – vallja kárpátaljai tapasztalatai alapján is Makkai László pasztorálpszichológus atya. – A háborút nem az Isten idézte elő, nem az Isten akarja a hamis genderpropagandát, nem Ő akarja az abortuszokat, nem ő akarja a megrongált természet ,,visszaütését”… Ő ,,csak” jelen van a bajban, kinyújtja a kezét: kapaszkodj belém…Isten gondviselő szeretetében élünk mindannyian, és azt kívánjuk: mind saját lelkünkben, lelkiismeretünkben, mind a világban legyen végre béke.

(Az illusztrációs képsorok Győrben készültek.)

Sorozatunk korábbi részeiből: – Találjunk rá irgalmas szívünkre ITT
– A MEGHALLGATÁS művészete ITT
– Ne (mindig) tartsd oda a másik orcád ITT

Ha tetszett, megköszönjük, ha használja a MEGOSZTÁS-gombot ? Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára: OTP Bank, 11734004–20394981 

,,Hogy lőttem volna én egy másik emberre?!”

,,Hogy lőttem volna én egy másik emberre?!” A 16 éves fiú kérdése a képtelenség bizonyosságával felháborodottnak és riadtnak hangzik egyszerre… Az orosz-ukrán háború elől a kárpátaljai Beregújfaluból is sokan elmenekültek. Egy családot – a nagyszülőktől a legkisebb unokákig (22 ember) – Tarcalon fogadtak be, a katolikus közösség Mária Házába. (Riportunk a család odaköltözésének első napjaiban történt látogatásunk alapján készült – 2022. március 9.)

Nagyon nehezen indultak el, de végül a józan ész nem dönthetett másképp. – Megjött a behívó a férjemnek meg a 16 és 18 éves fiaimnak – meséli az egyik asszony. – A férjemnek is borzasztó lenne, de ez a két gyerek mit csinált volna a háborúban?! Még puskát sem láttak… Aztán meg itt vannak a kisebbek is. Hogyan maradhatnánk ott ebben a helyzetben?! Nálunk pince soknál nincs, akkor hova megyen az ember. Az erdőbe? A kicsivel?! Hideg is van…
Úgyhogy mikor egy február végi pénteken megérkezett a behívó, másnap összeszedték magukat, és elindultak Magyarország felé, lesz ami lesz…

Olvassa tovább!

Beregújfaluiak a békéért – ima Tarcalon

Az orosz-ukrán háború elől a kárpátaljai Beregújfaluból is sokan elmenekültek. Egy családot a nagyszülőktől a legkisebb unokákig (22 ember) Tarcalon fogadtak be, a katolikus közösség Mária Házába. Majd minden nap összegyűlnek esténként, s elmondanak egy ,,Miatyánkot” és egy ,,Üdvözlégyet” a békéért, a menekültek mihamarabbi békés hazatéréséért. Imádkozzunk velük!

Kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.

Az egyház, mint szociológiai kincsesbánya

,,Szeress, és tégy amit akarsz” – tudományosan

A történelmi egyházak társadalmi szerepvállalása címmel rendeztek nemzetközi tudományos konferenciát április végén, Miskolcon. A konferencián annak a kutatásnak az eredményeit mutatták be, amelyet Borsodban és Kárpátalján végeztek a történelmi egyházak társadalmi-gazdasági szerepvállalásáról. Kisvideónkban Szabó-Tóth Kinga, a Miskolci Egyetem Szociológia Intézetének igazgatója foglalja össze a kutatás lényegét, s mondja el, miért is érvényes a ,,Szeress, és tégy amit akarsz” mondás ezen a területen.

Rövid összefoglaló IDE KATTINTVA

Beszámoló a májusi Új Misszióban

Szeress, és tégy amit akarsz – egyház és társadalom

Kutatás KÁRPÁTALJÁVAL

Nem kell nekünk feltalálni a spanyolviaszt!

A történelmi egyházak társadalmi szerepvállalása címmel rendeztek nemzetközi tudományos konferenciát április végén, Miskolcon. A konferencián annak a kutatásnak az eredményeit mutatták be, amelyet Borsodban és Kárpátalján végeztek a történelmi egyházak társadalmi-gazdasági szerepvállalásáról.

  • – Megpróbáltuk bemutatni azt a szerteágazó tevékenységet, amit a lelkipásztori szolgálat mellett az egyház a mindennapi élet különféle színterein végez. A Máltai Szeretetszolgálat mottója meghatározó az egyházi ,,feladatkörökre” vonatkozóan – ,, a hit védelme és a szegények szolgálata”–, de ezek mellett az egyház szerepet vállal az oktatás, a betegápolás, a szociális gondoskodás, és bármiféle karitatív területen. Említhetnénk a jezsuiták cigánypasztorációs tevékenységét is, vagy ugyanebben a témában az ’50-es években indult görögkatolikus hodászi példát… Ezekhez érdemes visszanyúlni. Sokszor azt érzem, hogy nem kell nekünk feltalálni a spanyolviaszt! Meg kellene nézni, hogyan oldották meg a különféle problémákat elődeink, a maguk legtermészetesebb módján… És mélyen hiszek abban, ami elhangzott az egyik előadásban: teljesen mindegy, milyen eszközeid vannak (vagy épp nincsenek). Ha jó szándék vezérel, és ez érződik a hozzáállásodon, azt érezni fogják a cigányok, a szegények, az idősek stb…, és akkor valóban érvényes a mondás: SZERESS, ÉS TÉGY AMIT AKARSZ! – mondta többek között lapunknak a kutatás egyik vezetője, Szabó-Tóth Kinga intézetigazgató, egyetemi docens.

Beszámoló a májusi Új Misszióban.

Videóösszefoglaló IDE KATTINTVA

Olvassa tovább!