Ferences látogatóközpont Szegeden (3/1.)
A szegedi-alsóvárosi ferences látogatóközpontot mutatjuk be három részes sorozatunkban. Az első részben az alapinformációkat tudhatjuk meg Petri Mártától, de elmeséli azt is, hogyan kerül Kapisztrán Szent János szobra a kolostor kvadrumába. (A felvétel 2015-ben készült, látogatás előtt érdemes ellenőrzni a nyitva tartási időpontokat.)
Káptalan után a ferencesek
A továbbiakban a FERENCES SAJTÓKÖZPONT híradása alapján a Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány 2017. április 20-21-én a Mátraverebély-Szentkúti Nemzeti Kegyhelyen tartott káptalani gyűléséről számolunk be.
Az április 21-én befejeződő káptalanon a százkilenc rendtagot számláló provincia mintegy hatvan tagja vett részt. A rendtartomány összlétszáma jelenleg megegyezik a tíz esztendővel ezelőttivel, s a ferences közösségek száma sem változott: továbbra is tizenhárom rendházuk van Magyarországon és egy Kárpátalján, de oktatási, szociális, karitatív és kulturális intézményeiken keresztül ennél jóval több helyen vannak jelen.
A lelkipásztorkodás területén a plébániavezetés, gyóntatói szolgálat, kisegítések mellett új lehetőségeket hozott a megújult nemzeti kegyhely, Mátraverebély-Szentkút, ahová évente kétszázezren zarándokolnak. Az ott működő zarándokház lelkigyakorlatok, konferenciák, továbbképzések keresett helyszínévé vált. Új szolgálata a rendnek a Kilátó Mentálhigiénés Központ, amely a lelkipásztori munka mellett másfajta támogatást is ad személyes kísérésben, csoportos foglalkozásban. Fontos új kezdeményezés a nyaranta megrendezett Ferences Pedagógia Napok, melyen a rendtartomány közoktatási intézményeinek tanárai találkozhatnak, és a szellemi töltekezésen túl belekóstolhatnak a ferences közösségi életbe is. A rend iskoláiban kétezer-egyszáz diák tanul, felsőoktatási intézményeiben pedig több mint háromszáz hallgatóval és kollégistával foglalkoznak a rendtagok.
A ferences szolgálatok egyre hangsúlyosabb része a szociális tevékenység. A gyöngyösi Autista Segítő Központ komoly nevet szerzett a szakmában. Idősotthonaik, a pasaréti gondozási központ, a szegedi és nagyszöllősi szegénykonyha, a kárpátaljai rehabilitációs központ a családtámogatás különböző formái a rászorulók, bajbajutottak segítésének.
A ferencesek a kultúra, a tudomány és a művészet terén elsősorban művelődési házaikon, turisztikai központjaikon, központi gyűjteményükön és koncertek szervezése által tudnak értékeket teremteni és bemutatni.
(Köszönettel vesszük a megosztást, s örömmel várjuk feliratkozását hírlevelünkre.)
A sorozat második része ITT
A sorozat 3. része ITT