,,…minden malmunk újra járjon.”

,,…De az utódállamokkal történő egymás mellett élést sorsunkká formálta a történelem, és miért ne lehetne ez
igazi együttélés?!”

Mécs László XX. századi magyar katolikus költőnk kisebbségi sorsban, a Trianon utáni sokkban megírt meghatóan szép és mélységesen igaz versének kiemelt sora jutott eszembe. Sőt, ami nagyon pozitív, csak részben vágyálomként.  Csak a nem túl régi eseményekkel bevezetve: a szerb-magyar II. világháborús (‘41/’44) borzalmak áldozatai előtti kölcsönös államfői főhajtás szoborrá testesülése; miniszterelnökünk eszéki látogatásán a Dráva két oldalán élő kisebbségeink boldogságának víziója; a romániai forradalom temesvári – ottani felkérésre tartott – megemlékezésen ünnepi beszéde. A negatívumokról – sajnos akad(t) bőven – itt most (!) ne essen szó. Ellenük ugyanis csak az őszinte párbeszéddel kisért józan, határozott kiállásunk lehet eredményes. Célunk ugyanis, hogy kölcsönösen erősödve kirajzolódjon egy Kárpát-medencei egység (V4 helyett akár V9) kinyújtott karokkal az osztrákok, olaszok… felé, és nem csak a magyar állam, de elszakított testvéreink érdekeit képviselve.

Olvassa tovább!

Tisztelet a levélpapírról

Sík Sándor emlékfélév

,,…Azért köszönöm, mert a szemrehányások mögül – nem is mögül, hanem közben – érzem belőle igazi szeretetedet.”

Önmagában már az tartalmas írás lenne, ha csak felsorolnánk A százgyökerű szív című, Szabó János által Sík Sándor hagyatékából összeállított kötet tartalomjegyzékét. Rácsodálkozhatunk ugyanis, mennyi ismert emberrel tartotta a kapcsolatot. De ez még csak egyszerű tény volna. Viszont ha idecitálunk néhány idézetet, az is kiderül, milyen tisztelet vette körül a sokszínű tevékenységet folytató papköltőt.

MÉCS LÁSZLÓTÓL „Kedves ‘Öreg Barátom’, az igazat megvallva jobban megörültem annak a ténynek, hogy levelet írtál nekem, mint annak, hogy tagja lettem a Szent István Akadémiának.

Olvassa tovább!

Mécs Lászlóval az Irodalmi Fonóban

Mécs László versei hangzottak el a miskolci Feledy-házban rendszeresen megtartott Irodalmi Fonók egyik adventi blokkjában. Felvételünkön: A királyfi három bánata; Fényt hagyni magunk után; Gyónnak a magyarok; Az ember és árnyéka)

További versek az Irodalmi Fonóból:
Buda Ferenc: Ne rejtőzz el IDE KATTINTVA
Szabó Lőrinc: Hajnali rigók IDE KATTINTVA

Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.