Csodák a szentélyben (2.)

JELENETEK SZENT ANTAL ÉLETÉBŐL
,,Ha kívántok nagy csodákat, Szent Antalhoz menjetek…”

Jó pár motívum szerepel Szent Antal életéből a Budapest-Zuglói Páduai Szent Antal templom szentélyében. Kiss Géza káplán atya úgy tudja, hogy a festőművész, Kontuly Béla szabad kezet kapott a motívumok kiválasztásában. Feltűnik sok ismerős jelenet, de van bőven olyan is, amelyhez – hacsak valaki nem ismeri részletesen a Szent életét – jól jön a magyarázat. S bár az egész freskó róla szól, de azért mindenekfelett – még ha kicsit kontúrszerűen, befejezetlennek tűnően is – de az Úr Jézus ,,lebeg”, akinek a szolgálatára szentelte magát…

Az előző rész ITT
Szeretettel ajánljuk: – Szent Antal, te nagy csodatevő – litánia ITT
– Fohász Szent Antalhoz, gyermekeinkért ITT

– Nagy csodatévőnek is nevezik, hiszen sokfelé hirdette az igét, s tett csodát. Mindenki bizalommal fordulhatott hozzá – meséli róla Géza atya. Az egyik legszebb történet talán az a tanító jellegű eset, amely rámutatott arra, hogy az Evangélium igazsága olykor kézzelfogható, amikor Isten a szentjei által csodát tesz. Antal egyébként nemesi származású volt, gazdag, mégis mindenről lemondott, vállalta a szegénységet, mert úgy gondolta, Isten egészen másfajta gazdagságra hívja meg.

– Az egyik jobb oldali kép egy gazdag ember temetését ábrázolja, ahol Szent Antal felidézte az Úr Jézus szavait, miszerint: ,,ahol a kincsed, ott a szíved is”. Tudta, hogy ez az ember nagyon szerette a vagyonát, s azt mondta, nyissák fel a kincsesládáját. S amikor kinyitották, tényleg megtalálták benne a férfi dobogó szívét…
Ismertebb, nagyon kedves vele történt csoda, sok helyen szereplő ábrázolás: találkozása a Kisjézussal.
– Szobájában imádkozott, mikor egyszercsak belesett a kíváncsi házigazda, s azt látta, hogy ott van a Kisjézus. Annyira elcsodálkozott, hogy ,,elfelejtett” kimenni. Amikor a jelenés véget ért, Antal felállt, és akkor vette észre, hogy valaki volt még bent. Figyelmeztette a leselkedőt, hogy erről senkinek nem beszélhet, csak majd halála után. Így is lett, temetése után derült ki, hogy találkozott személyesen is – Kisjézusként – az Úr Jézussal. Ide vezethető vissza, hogy a gyermekek védőszentjének is tartják. Van itt is olyan ábrázolás, ahol a gyerekeket tanítja, foglalkozik velük. És látjuk azt a pillanatot is, amikor feltámaszt egy gyermeket…Az anyuka az egyik olasz városban kiment meghallgatni Szent Antalt, és nem tudta kire hagyni a kicsit, ezért egyedül hagyta otthon, remélve, hogy nem lesz semmi baj. Ám mikor hazament, azt látta, hogy a gyermek megfulladt. Kétségbeesve visszament Antalhoz, elmesélte a tragédiát. A Szent arra biztatta, hogy menjen haza, bízzon Istenben, ő majd csodát tesz. Így is történt: hazaérve életben találta a gyermekét.
A festménysor közepén látjuk angyalok kezében Szent Antal attributumait: a liliom mellett a könyv és a toll, melyek arra utalnak, hogy az egyházdoktorok között van. Jó ideig titkolta, milyen nagytudású, nem akart hivalkodni ezzel.
– Kényszerhelyzetben derült ki remek szónoki képessége: valahol beszélnie kellett volna egy testvérnek, aki nem tudott odamenni, és Antal kapta meg a feladatot, hogy helyettesítse. Élvezetesen, ékesszólóan beszélt, mindenki megértette a mondanivalóját. Talán ez a lehetőség valamiféle ihletés volt, hogy nem kell rejtegetnie azt a kincsét, amivel határozottan tenni tud Isten országáért… Az egyik jelenet Szent Antal nyelvereklyéjének tiszteletét ábrázolja, amely ma is ki van állítva Padovában, az Il Santo bazilikában, ahol a sírhelye is van. 1231-ben halt meg.
Sokan már életében is szentnek tartották, de halála után 13 hónappal ténylegesen szentté avatta IX. Gergely pápa, mert rengeteg minden gyűlt össze nagyon hamar, ami ehhez szükséges. Például a sok, közbenjárására történt, igazolt csoda. Amikor ehhez kapcsolódóan felnyitották a sírját, látták, hogy a nyelve teljesen ép maradt. Mondhatjuk úgy, hogy amivel a legfontosabb eredményeit érte el általa az Isten, azt megóvta és később is mint egy jelet, felmutatta.
Sokfelé járt, sokfelé tett jót, mindenütt hirdetve az igét. Szónoki képességét olyan esetekben is bevetette, amelyek nem kifejezetten az egyházat szolgálták, hanem a közjót, az igazságosságot.
– Így érte el Padovában, hogy eltöröljék az adósrabszolgaságot, vagyis, hogy adóssága miatt senkit ne lehessen börtönbe vetni. Vagy pedig mikor Franciaországba küldték az eretnek katharokat téríteni, akiknek a szentségekkel kapcsolatban komoly kétségeik voltak, közülük is sokakat meg tudott nyerni hitünknek. Mindenkivel igyekezett szelíden és szeretettel megtalálni a hangot.
A zárójelenet a jobb oldalon található, Szent Antal megdicsőülése, földi útjának a vége: az angyalok felviszik a mennybe az Úr Jézushoz. Utolsó heteit már betegen töltötte, de még egyszer akarta a városát látni. Ez állítólag meg is adatott neki, azért látjuk a háttérben Padovát. Róla nem tartanak olyan tranzitust, mint Szent Ferencről, hogy átment az égbe, de azt igen, hogy nagyon gyorsan, gyakorlatilag rögtön magához fogadta az Isten. Megadatott neki az a kegyelem, hogy a halála perceiben már láthatta az Urat.
(Vége) Dobos Klára – Az eredeti cikk az Új Misszió 2022. júliusi számában található

(Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.)