Történelmi talajtár

A TALAJOK EMLÉKEZNEK. A történelem és a természettudomány egy különleges ága, a talajtan találkozik ebben a sorozatban, Dr. Dobos Endrének, a talajtan tudósának köszönhetően.
2020. december 5-én, a talaj világnapján átadták a Miskolci Egyetemen a Treitz Péter Talajtani Előadót, ahol az ország – sőt, talán a világ – legnagyobb (több mint 200 darabos) talajszelvény-gyűjteménye található: negyed század munkájának eredménye, jórészt Endre keze nyomán. Ezen az alkalmon mesélt arról, milyen sok rendezési elv lehetséges, melyek közül ,,szíve csücske” a magyar történelem főbb helyszíneinek talajtárát kialakítani. Sok helyről van már szelvény a vereckei hágótól a somogyvári Szent László emlékhelyig… És remélhetőleg sorozatunk is sok helyszínt érinthet majd 🙂

AZ ÓNODI ORSZÁGGYŰLÉSRŐL ÉS A MUHI CSATÁRÓL…

Gyönyörű természeti környezetben, a Sajó-parton mesél Dr. Dobos Endre a történelem és a talajtan találkozásáról, s a történelmi tények ismertetése mellett a talajszelvényt is bemutatja…
– Ha pontosan nem is mutatható meg az a pont a Sajó-parti szelvényben, amely akkor keletkezett, mikor a Muhi csata vagy az Ónodi országgyűlés zajlott, de a rétegek megerősítik, alátámasztják a történelmi tényeket: a Sajó mozgása csapatokat állított meg, országgyűlést ,,helyezett át”… Végeredményben némi számítgatással ,,belőhetnénk”, ,,hol” van – (hol volt) – a muhi vagy az ónodi esemény a talajban, bár – mint a videóból is kiderül – a területet a Sajó és a Hernád minden áradásnál pusztítja, építi, átrendezi, így lehet, hogy a csata nyomait őrző talajrétegek azóta már a Tisza árterén emlékeznek…

(Dr. Dobos Endre egyetemi docens, a Miskolci Egyetem Földrajz-Geoinformatika Intézetének vezetője)

Szeretettel ajánljuk: – ,,Lehajlok a szent humuszig” ITT

Ha tetszett, kérjük, használja a MEGOSZTÁS-gombot ? –, s öröm, ha feliratkozik hírlevelünkre.