A komédiás mártír

A Genesius-ünnep logója

GENESIUS, A SZÍNHÁZIAK SZENTJE

A keresztény hitre téréséért mártírhalált halt római színész, Szent Genesius a színházi világ
,,szereplőinek” patrónusa.

A színházi előadás közben Krisztushitre tért színész tisztelete már a 4. században kezdetét vette: templomot építettek Rómában a tiszteletére, melyet III. Gergely pápa újíttatott fel 741-ben.

Szent színház – Genesius-ünnep
A szent tiszteletének erősítésére törekedve jelentette be a miskolc Ars Sacra fesztivál keretében 2023 szeptemberében Mikita Gábor, a Miskolci Színészmúzeum (Thália-ház) színháztörténész-muzeológusa, hogy családjával, Dobos Klára újságíróval és Mikita Dorka Júlia színinövendékkel együtt új színházi ünnepet indít, amely Szent Genesiusról, a színészek védőszentjéről kapta a nevét. A cél, hogy találkozási fórumokat teremtsenek a színházi világban hittel élő, a szakralitás iránt érdeklődő művészeknek, a színházi dolgozóknak és a közönségüknek. Merev szabályok és műfaji megkötöttség nélkül szerepelnek majd Szent Genesius ünnepének rendezvényei között színházi produkciók, kiállítások, ismeretterjesztő előadások, beszélgetések, főleg a szent ünnepéhez, augusztus 25-höz kötődően –, de bámikor máskor is. 🙂

Drámai megtérés
Szent Genesius számos író és drámaíró figyelmét felkeltette. A nagy spanyol író, Lope de Vega (1562–1635) 1608-ban drámát írt Genesius megtéréséről: A színlelt igazságot Vega egyik legszebb drámai alkotásaként tartják számon. 1645-ben két francia drámaíró is emléket állított neki: Desfontaine abbé A jeles komikus vagy Szent Genezius mártíromsága; Jean de Rotrou Szent Genezius igaz története című művével. Henri Ghéon 1933-ban írta meg róla A komikus című drámáját.
Genesius történetéből zenészek is merítettek ihletet: a XIX. században Karl Löwe (1796–1869) és Felix Weingartner (1863–1942), a kortárs zeneszerzők közül pedig Philippe Auclair Szent Genezius legendája című oratóriumával irá- nyította a figyelmet a szentre, akinek legfontosabb művészi ábrázolásai a római Santa Susanna templom sírja fölötti – Giovanni Battista Pozzo festette – freskók. Szobrát megtaláljuk a római Szent Péter tér, valamint a milánói dóm szentjei között.
Szent Genesius tisztelete ma is aktívan él: a színész-mártírt a színészek és a színésztársaságok, köztük a színészeket segítő társaságok patrónusának tekintik. A Catholic Association of Performing Arts (az angol színházművészek Katolikus Előadóművészeti Egyesülete) védőszentjének tekinti. A New York-i Manhattan városrészben található Szent Malachi római katolikus templomban kialakított Szent Genesius kegyhely – 1920-tól, a főtemplom alatti Színészkápolna felépítésével – pedig spirituális mérföldkőként, istentiszteleti menedékként szolgál a város színjátszó közösségei, hívő színművészei számára. A kaliforniai hollywoodi St. Mary of the Angels templom 1988-tól emlékeztet a mártírra.
Katolikusok a kultúráért
2007-ben született meg a Római Katolikus Egyházban új egyesülete, II. János Pál pápa majd XVI. Benedek pápa védnökségének köszönhetően egy új római katolikus szervezet, a Szent Genesius Testvériség: 2007. január 19-én alapították az írországi Droghedában, és ugyanazon év augusztus 27-én hivatalosan is jóváhagyták. Célja a színházban és filmművészetben dolgozó férfiak és nők támogatása: a katolikusokat az új evangelizáció részeként a kultúra megújításában való részvételre kívánják ösztönözni. A Testvériség elsősorban imádsággal és áldozatvállalással igyekszik kivenni a részét a kultúra megújításából: a tagok imái- kat és lelki támogatásukat ajánlják fel a művészeknek, színházi dolgozóknak, hogy felismerjék azt a fényt, amelyet Isten rájuk bízott: ,,az Egyház arra kéri a színház- és filmművészetben dolgozó férfiakat és nőket, hogy lássák meg Jézus Krisztus jelenlétét életükben és munkájukban, és irányuljanak hozzá és akarata felé, hogy megtalálják elhívásuk, támogatásuk egyedülálló méltóságát nehézségeikben, sőt azon felelősségben is, amely az evangélium misszionáriusaiként a vállukra nehezedik: a Testvériség igyekszik segíteni az Egyházat ebben a lelkipásztori küldetésben tagjainak lelki felajánlásain keresztül” – olvashatjuk az egyesület honlapján.

Szent Genesius protoikonja
A Szent Genesius Testvériség megalapításakor készült el a Szent Genezius Protoikon. Ahogy a neve is sugallja, ez az első ikon a szentről, amely szimbolikus formában próbálja bemutatni életét, mártíromságát és küldetését. A hagyományos ikonográfia szerint festették meg, görög stílusban készült. Az ikon egy triptichon részét képezi, amelynek másik két kisebb ikonja a szent megtérését és vértanúságát ábrázolja.
Szent Geneziust Krisztushoz hasonlóan ábrázolják, akit halálakor utánzott. A két glória egyrészt a töviskoronára emlékeztet, másrészt a megdicsőülését és szentségét szimbolizálja.
A színek nagy jelentőségűek: köpenyének pirosa a keresztséget és a mártíromságot is szimbolizálja; tunikájának narancsa a győzelmet jelképezi, a kék az istenséget szimbolizálja, mivel az őt megtérítő Isten jelenlétére emlékeztet. Jobb kezével egy keresztet markol, a bal kezét pedig kinyújtja, ez a mártír vértanúságot jelzi.

Kapcsolódó írás: – A teátristák szentjei ITT
– A színészek imáját felolvassa Mikita Dorka Júlia ITT
– A Genesius-ünnepről ITT

Ha teheti, kérjük, támogassa lelki elmélyülését és sajtóapostolkodó igyekezetünket a lap megrendelésével, megvásárlásával. Köszönettel fogadunk adományokat az Új Misszió Alapítvány számlájára: OTP Bank, 11734004–20394981. Ha tetszett, megköszönjük, ha használja a MEGOSZTÁS-gombot